İçerikception: Yazılı içeriğin içeriği

İçerikception: Yazılı içeriğin içeriği

Yazılı içerik, içerik türlerinden biri ve imaj, video gibi bu yazıda da bahsedeceğimiz yazılı olmayan içerik türleriyle birlikte en çok kullanılan, kadim türlerden. Zaten olmaması söz konusu olamaz, yazının insanoğlu tarafından kullanılmaya başlandığı noktaya kadar gidiyor geçmişi. Yazılı içeriğin oluşumunda ise, rol oynayan bir takım parçalar var. Yani, bütünlüklü bir  metinsel içerik olarak gördüğümüz yapı, farklı ve daha küçük yapı taşlarının bir araya gelmesiyle oluşuyor.Bazıları kendi başına bir içerik türü olan, bazılarına yazılı içeriği oluşturan farklı elementler olarak bakılabilecek olan bu parçacıklara kısaca bakmak gerektiğini düşünüyorum.

Oluşturulan metinsel içeriğin daha cezbedici, derinlikli ve takibi kolaylaştırması açısından daha kullanıcı dostu olmasını sağlayacak olan bu elementlerin ya da içerik tiplerinin tümünün aynı anda kullanımı zorunlu değildir, ve çok uzun bir metin olmadığı müddetçe bu pek de mümkün değildir zaten. Marifet bunların doğru yerde, doğru şekillerde kullanımından doğar ve bunun başarılabilmesi için de, önce bunları tanımak, sonra da bol bol yazarak bunlarla ilgili pratik yapmak, deyim yerindeyse el alışkanlığı kazanmak gelir.

Basılı ya da elektronik oluşu fark etmeksizin, yazılı içeriklerin bütününü, metin üst başlığı altında toplamak mümkün olabilir. Bunun altına, kimi zaman popüleritesi yükselen, kimi zaman sahneden tamamen çekilen, kimi zaman sadece belli bir zümreye hitap ettiği için az bilinen bir takım yazı tiplerini sıralayabiliriz. Bazılarını nadiren görüyor ya da hiç görmüyor olabilirsiniz ancak herhangi bir yazı tipiyle alakalı kaybolma durumu söz konusu olamaz, yalnızca moda olma ya da sizinle ilgili olup olmama hali değişebilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
İçerikception: Yazılı içeriğin içeriği

İçerikception: Yazılı içeriğin içeriği

Gizle