Makaleler

“İçerik”i harcayacaklar matmazel: Content Shock

Limitli içerik tüketme kapasitesinin, artan içerik miktarına yeterli gelmediği noktada ortaya çıkacağı düşünülen probleme dair ortaya atılan teze kısa ve tanıtıcı bir bakış attık.

Erdem Yıldız 10 Temmuz 2015

Content Shock – içerik şoku – geçtiğimiz yılın başlarında, Amerikalı ünlü sosyal medya pazarlama danışmanı, konuşmacısı ve yazarı Mark Schaefer tarafından, yazdığı blog yazısı vasıtasıyla ortaya atılmış bir kavram. Kavramın isim babası Schaefer, bunu kısaca, bugün ve bir süredir, pazarlamanın altın çocuğu konumundaki içerik olgusunun, artan rekabet ve içerik miktarıyla insanın kısıtlı içerik tüketme kapasitesinin çarpışması neticesinde meydana gelecek olan çıkmaz ya da patlama olarak tanımlıyor.

Bunun, pazarın durumu ve ekonomik dengeler gibi çok sayıda değişkenle ilintili olduğunu, bu sebeple meselenin tüm aktörlerini veya tüm sektörleri etkileyecek bir şey olmadığını da belirten Schaefer’e göre içerik pazarlaması ya da içeriğin dijital dünyadaki gücü yok olmayacak olsa da, bazıları için epey düşecek, bazıları için tutunabilmek oldukça zorlaşacak, bazıları içinse bugünden kestirebilmenin zor olduğu kimi değişiklikliklere uğrayarak yoluna devam etme şeklinde kendini gösterecek.

Kısa tanıtımdan sonra biraz detaya girecek olursak, bu öngörüyle ilgili karşımıza şu temel noktalar çıkıyor;

– İçerik gelecekte sürdürülebilir olmaktan çıkacak çünkü içerik miktarı arttıkça tüketiciye, onca içerik arasından senin içeriğini tüketmesi için vermek zorunda kalacakların artacak. Bu, para ya da içerik kalitesiyle alakalı olabilir. Verilmesi gerekenin içerik sahibinin karşılayabileceği miktarı aştığı noktada, içerik pazarlaması uygulanabilir ve sürdürülebilir olmaktan çıkacak. Burada arz –talep dengesizliği devreye girecek.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz