Makaleler

“İyi tasarım, bir dildir.”

“Stiller gelip geçicidir. İyi tasarım bir dildir, stil değil.” demiş Massimo Vignelli. Bunun ne anlama geldiğine yoğunlaşan bir düşünce yolculuğuna çıkalım.

Yakup Bayrak 24 Eylül 2020

Geçtiğimiz aylarda bir proje sahibimizin kullanıcı deneyimi stratejisine üzerine çalışırken, tanımladığımız kullanıcı deneyimi problemlerinin, tek bir cümleyle, yalın ve anlaşılır bir şekilde betimlenmesinde sancılar çekerken, İtalyan mimar ve tasarımcı Massimo Vignelli’nin (1931-2014) “Stiller gelip geçicidir. İyi tasarım bir dildir, stil değil.” özlü sözüne denk gelmiştim. Son zamanlarda, cümle içerisinde “tasarım” sözcüğünün oldukça fazla kullanılmaya başladığı gerçeğini cebime alıp kendimi küçük bir düşünce yürüyüşüne çıkardım. Bana eşlik etmek ister misiniz?

Vignelli iyi tasarımı tanımlarken “Doğru şekil, nesnenin anlamının şeklidir.” diyordu. Vignelli’nin bir tasarımın doğruluğuna olan bağlılığı, çalışmalarını, belirli bir işleve en uygun formu tasarlama mekanik uygulamasının ötesine taşımıştı. Soyut olarak tasarımın, işlevin ayrılmaz bir parçası olabileceğini ve olması gerektiğine inanmış, tasarımlarında bu inancına tutkuyla bağlı kalmıştı. Bu yaklaşımı kendi tasarım felsefesinin dili olarak kullanmış ve dönemsellikle bezenmiş stillerin çekiciliğine, bu dilin uslanmaz savunuculuğunu yaparak karşı çıkmıştı. 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir