Makaleler

Kısa yazmak ya da uzun yazmak, işte bütün mesele bu

Herhangi bir dijital platformda, geniş kitlelere hitap edecek içerikler üretiyorsanız, ne kadar yazdığınız, ne yazdığınızın değerini kritik biçimde etkiliyor. Uzun yıllardan beri dijital metin yazarlarının karşısına çıkan, hatta onları görsel tasarımcılarla karşı karşıya getiren bu ikilem; içeriğin giderek değer kazandığı günümüzde, artık daha da büyük bir mesele. Peki daha fazla etkileşim ve dönüşüm için kısa metinler mi yoksa uzun metinler mi yazmalı?

Eser Teker 17 Şubat 2017

Herhangi bir dijital platformda, geniş kitlelere hitap edecek içerikler üretiyorsanız, ne kadar yazdığınız, ne yazdığınızın değerini kritik biçimde etkiliyor. Uzun yıllardır dijital metin yazarlarının karşısına çıkan, hatta onları görsel tasarımcılarla karşı karşıya getiren bu ikilem; içeriğin giderek daha fazla değer kazandığı günümüzde artık daha da büyük bir mesele. Peki daha fazla etkileşim ve dönüşüm için kısa metinler mi yoksa uzun metinler mi yazmalı?

İnsanlar içerik üretmeye, yani doğada gördüğü şeyler hakkında diğer insanların anlayabileceği kalıcı izler bırakmaya yüz binlerce yıl önce başladılar. Zamanla duvar resimleri sembollere, semboller karakterlere dönüştü. Konuşma dilini kayıtlı içeriklere dönüştüren sistematik karakterler kümesi olarak tanımlayabileceğimiz yazı, işte tam bu noktada, tarihin başlangıcında serbest stil görsel ifadeden keskin biçimde ayrıldı. Bu binlerce yıllık süreçte yazı ve resim içerik oluştururken birlikte kullanıldı. Dijital çağda da bu böyle devam etmekte. Tabii metin ve görsel dengesinin anlık olarak sadece birkaç tıkla değiştirilebildiği dijital içerik üretim sürecinde doğru kararı vermek bugüne dek hiç olmadığı kadar önemli.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • sirzatergin

  ‘Uzun lafın kısası’ başlığı altında gereken bilginin %70ini buldum diyebilirim.

 • oguzhanbasar

  Merhaba, bu ilginc yazi icin tesekkurler.

  Konuyu okurken

  Kısa içerikler:
  600 kelimelik, 3 dakikada okunabilen,
  7 birim faydalı bilgiye sahip metinlerdir.

  demekte. Ben bu kisimdaki birim hesabinin degerinin nereden geldigini sorabilir miyim? Basit matematik yaptim ama o birimin 7 etmesini saglayamadim. Sabit bir deger midir yoksa hesaplamayla bulunan deger mi?

  Cevabinizi rica edebilir miyim?

  • eserteker

   Merhabalar; ilginiz ve beğeniniz için çok teşekkürler. Yazımda alıntıladığım makaledeki değerler, Jacob Nielsen’ın araştırması kapsamında esas aldığı değerlerdir. Matematiksel karşılığından çok Nielsen’ın sabit kabulünü temel almaktalar. Sözkonusu araştırmaya yazımın içindeki linkten ulaşabilir ve detaylıca inceleyebilirsiniz.

Keşfetmeye Devam Et