Makaleler

Mobil uygulamalarınızın içerikleri artık arama sonuç sayfalarında

Artık "mobile app deep linking" denilen yöntem aracılığıyla, mobil uygulamalarınız içerisindeki (ana, ürün detay veya başvuru vb.) ekranlarını aynı alışageldiğimiz bir web sitesi bağlantısı gibi arama motorlarına indeksletebiliyor ve tarayıcınız içerisinden tetikletebiliyoruz. Rüya gibi öyle değil mi? Peki, buna neden ihtiyacımız var?

Yakup Bayrak 27 Nisan 2016

Artık mobile app deep linking denilen yöntem aracılığıyla, mobil uygulamalarınız içerisindeki (ana, ürün detay veya başvuru vb.) ekranlarını aynı alışageldiğimiz bir web sitesi bağlantısı gibi arama motorlarına indeksletebiliyor ve tarayıcınız içerisinden tetikletebiliyoruz. Rüya gibi öyle değil mi?

Peki, buna neden ihtiyacımız var ve bunu nasıl yapabiliriz?

Aslında bütün tantana, başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının iştahlarını bir türlü kontrol edememelerinden kaynaklanıyor. Gelin, arama motorlarının mobile app deep linking alt yapısını hangi motivasyonla oluşturduğuna göz atalım:

“Her deliğe giriyor, her tür içeriği tarayıcı bot’larımız sayesinde topluyor ve arama motoru dizinlerine kaydedebiliyoruz, ancak şu mobil uygulamaların içeriklerine bir türlü ulaşamıyoruz. Bunun da bir yolunu bulmalı, arama sonuçlarında mobil uygulamalar içerisindeki içeriklere de yer verebilmeli ve hatta, o sonuçlarla ilgilenen kullanıcılarımıza, ilgili mobil uygulama içeriğini önce gösterebilmeli; sonra da bir tıkla uygulamayı yükletebilmeliyiz.”

Özetle “Neden mobil uygulamaların içerikleri arama motorlarından erişilemiyor?” sorusu artık tarih oldu. Peki, bunu nasıl başarıyorlar?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et