Makaleler

Müzeler ve NFT’ler: Bir çelişkiler ilişkisi

Müzeler gözlerini NFT'lere çevirirken, konuk yazarımız Hazal Orta bu ikisi arasındaki ilişkiyi inceliyor.

Hazal Orta 01 Aralık 2021

Her yıl yepyeni teknolojik gelişmeler, başta teknoloji severler olmak üzere birçok kişiyi heyecanlandırıyor. Bazı teknolojik yenilikler bize, ‘Acaba yıllar sonra bir Black Mirror dizisinin içinde mi yaşayacağım?’ diye düşündürtmüyor değil. Tabii diğer yandan bu teknolojileri düşünmek bile yeni dünya için meraklı bir bekleyişe girmemize neden oluyor.

Şu sıralar dünyanın gündeminde varolan teknolojilerin temelinde Blockchain yatıyor ve Blockchain’den doğan yeniliklerin gelecekte neler yapabileceğini düşünmek bile şimdiden çok heyecan verici. Mesela, NFT’ler. Şimdilerde henüz yeni yeni tanıştığımız NFT’ler, ilerleyen zamanda çok daha geniş kitlelere hitap eden bir kavram olacak. Bir önceki yazıda sizinle NFT’lerin sanata nasıl bir dokunuşta bulunduğunu, sanatçıları ne şekilde etkileyebileceğini ve şimdiye kadar satılmış yüksek fiyatlı NFT’lerin bazılarını paylaşmıştık.

Sanat, sergi, koleksiyonerlik denilince aklımıza hala müzeler ve sanat galerileri geliyor. Peki, NFT’ler işin içine girince bildiklerimizden ne kadarı, ne kadar şekil değiştirecek? Müzeler ve sanat galerileri bunun neresinde kalacak? Aslında fizikselliğin tam zıddı olan NFT’ler fiziksel dünyanın sanatında nasıl bir yer kaplayacak?

Doni Tondo

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz