Makaleler

Neye göre başarılısın?

Girişiminizin performansına dair bir sohbet yürütürken muhtemelen gelmesinden en korktuğunuz soru şu olacaktır: "İyi güzel de, performansını hangi referans noktasına bakarak, başarılı buluyorsun?" Gelin, bu soruyu "korkulmayacaklar listesine" çekelim.

Yakup Bayrak 18 Ağustos 2015

Girişiminizin performansına dair bir sohbet yürütürken muhtemelen gelmesinden en korktuğunuz soru şu olacaktır: “İyi güzel de, performansını hangi referans noktasına bakarak, başarılı buluyorsun?” Gelin, bu soruyu “korkulmayacaklar listesine” çekelim.

Referans noktası aramak, Internet bu denli hayatımızın içerisine girmeden önce çok meşakkatli bir süreçti. Ancak şimdi işimiz daha kolay. Öncelikle yola bir DMMP yaratma kararını alarak çıkmamız gerekiyor, öyle değil mi? DMMP bize hem yol gösteriyor hem de performansımız için referans noktaları belirleme disiplinini aşılıyor. Ancak iş bazen tam da burada dar boğaza giriveriyor; “İyi de bizim referans noktamız nedir?” sorusu toplantı odalarının duvarlarında yankılanıveriyor.

Girişiminiz eğer ki atipik bir sorunu çözmüyor ve sektörler arası tanımlanması zor bir noktaya düşmüyorsa, ilk olarak sektörel konumlandırmanızı yapmanızda fayda var. Sonrasında coğrafi filtreyi devreye alacaksınız; her toplum kendi Internet kullanıcısı profilini yaratıyor ve bu durum da “segment” dediğimiz değişkenleri hayatımıza sokuveriyor. Referans noktasının 3. ve en önemli parametresi de “metrik”; yani ölçüm birimi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz