Makaleler

Bu makale satın alınabilir mi?

Bu, teorik olarak mümkün ancak SHERPA Blog'da böyle bir işe girişip girmeyeceğimizi hiç bilmiyoruz. Gelin, Onurcan Eki'nin bu makalesiyle "NFT nedir ve neler vadediyor?" sorularına yanıt arayalım.

Onurcan Eki 21 Nisan 2021

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yayınlanmış bir makale, 563 bin dolara NFT üzerinden alıcı buldu bile. Lakin biz SHERPA Blog’da henüz böyle bir adım atmak ya da atmamak konusunu gündeme getirmedik. 

Tarih boyunca adapte olma yeteneği en yüksek canlı olan insanın, en zor gelişen bileşen olduğunu konuştuğumuz günümüzde; NFT dünyasındaki sır perdelerini araladığımız bir “yatırım tavsiyesi değildir.” yazısındasınız. Çivi yazısını bulan Sümerlerin, ticaret ağlarındaki iki taraf arasında bir garantör olarak hazırladıkları sözleşmeden beri, aradaki yapının ilk kez rasyonelize edilmemesiyle “güveninin sağlanabileceğini” tartıştığımız bir dönemdeyiz. 

Bunları anlatmamın sebebi şu: Şimdiye kadar en pahalı eserini $100’a satabilmiş, Beeple olarak tanınan Mike Winkelmann’ın “Everydays: The First 5,000 Days” adlı eseri geçtiğimiz Mart ayında NFT olarak $69.3 milyon dolara alıcı buldu. Bu fiyat da Beeple’ı “yaşarken eserinden en çok para kazanan üç sanatçıdan” biri kıldı.

Kaynak: The Verge

Bugün “Değiştirilemez para-çip” olarak tanımlanan NFT’ler, birbirlerinin yerine geçemeyecek orjinallikte ve farklı değerlerdeler.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz