“Ölmeyen içerik” ile içerikleriniz hep taze!

“Ölmeyen içerik” ile içerikleriniz hep taze!

Adını, daima yeşil kalan bitki manasındaki evergreen’den alan evergreen content, kullanılabilirliği ve güncelliği daimi olan içerik manasına gelmektedir. “Hep geçerli içerik” ya da “ölmeyen içerik” gibi bir Türkçe çeviri kullanılabilir sanırım gerektiği durumlarda. Tabii burada bahsedilenin, içeriğin dijital ortamda erişilir olma hali değil, süreklilikten kastın, içeriğin yayınlanmasından uzun süre sonra dahi, içerdikleri açısından kullanılabilir ve tüketilebilir yapısı olduğunu vurgulamakta fayda var.

Peki geçerliliğini zamanın aşındırıcı etkisine karşı koruyarak kalıcı olmayı başarabilen türden içeriğin faydası tam olarak nedir? Neden önemsenmesi ve üretimi için kaynak ayrılması gerekir?Bu soru kısaca şöyle yanıtlanabilir;

Çünkü, ölmeyen içerik, uzun vadede ve belli bir sürecin sonucu olarak site trafiğini, marka bilinirliğini ve farkındalığını arttırdığından, içerik bazlı bir işten alınabilecek maksimum kazancı sağlar.

Biraz açarsak, fayda sürecinde şu adımlar gözlemlenebilir:

 1. Doğru  SEO ile harmanlandığı takdirde, uzun süreli işlerliği ve genel referans noktası olma özelliği sayesinde, arama söz konusu olduğunda kendine yukarılarda yer bulur.
 2. Bununla paralel olarak, içeriğin bulunduğu noktaya olan trafik akışı artışa geçer ve bu üretimin üzerinden epey geçmiş olsa bile etkisini sürdürebilir.
 3. Nihai olarak gelinen noktada, içeriğin lead generation gücü fazlasıyla yükselmiş olur.

En sık rastlananlar

Direk bu tanımın altına girme garantisi hiçbir zaman olmasa da, kalıcı ve daima geçerli olma ihtimali daha yüksek olan içerik biçimleri şu şekilde sıralanabilir.

 • listeler
 • ipuçları, püf noktaları (tips & tricks)
 • nasıl kullanılır, nasıl yapılır içerikleri (how-to)
 • ansiklopedik kesinliği olan konular
 • ürün tanıtımları, değerlendirmeleri
 • sık sorulan sorular (FAQ)
 • tanımlamalar ve tarifler

Diğer yandan,

 • haber bazlı,
 • istatistiksel,
 • zamana, tarihe, duruma özel,
 • kişisel görüşe dayalı

içerikler, anlık ya da zamanla değişen konularla ilgilendiğinden evergreen olamayacak içerik biçimlerine örnek teşkil ederler.

Temel özellikleri

İçeriğin kalıcı ve her daim geçerli olmasını sağlayan etmenler şöyle özetlenebilir;

Zamansızlık: Arada bir yapılması gereken kimi ufak değişiklikler, güncellemeler haricinde müdahaleye ihtiyaç duymayan türden bir içerik olması, kalıcılığın ve her daim geçer akçe olmanın ön koşuludur.

Yüksek kalite: İçerikte geçerliliği yükselten ve söz konusu içeriğin her daim başvurulabilir bir kaynak olmasını sağlayan temel unsurların başında, içeriğin tekrar tekrar müdahaleye muhtaç olmasını önleyecek türden bir kalite ihtiva etmesi gelir.

Temel oluşturması : Her daim geçerliliği sağlayan faktör çoğunlukla konuyla ilgili kanuni ve değişmesi mümkün olmayan hususlardan bahsetmesi veya bunlarla ilgili olmasıdır.

Üretim aşaması

Yaratılan içeriğin zamana meydan okuyabilmesi demek aynı zamanda içerik yaratımının çokça kısıtlamayla karşılaşması demektir. Yani bu yola girildiğinde, içerik yaratımının eskisine göre daha zor olacağının da bilinmesi ve ancak bu göze alınabilir durumdaysa, işe girişilmesi gerekir.

Yaratılabilecek potansiyel içerik miktarını otomatikman azaltan bu hep geçerli olma haline erişebilmek için öncesinde ele alınmış da olsa, yeni bakış açılarıyla ve daha derinlikli yaklaşımlarla aynı konular ele alınabilir ve aynı zamanda farklılaştırma da sağlanabilir. Bu daha incelikli yaklaşım, marketin olabildiğince niş olması durumundaysa, etkisini ve faydasını arttırarak, yalnızca SEO dostu kalıcı içerik üretimiyle kalmayıp, bu ufak alanda, daha da özelleşip çok daha fazla öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Etkili ve kalıcı içerik üretiminin püf noktaları

 • İşin uzmanları halihazırda işi bilen kişiler olduklarından, mümkün mertebe uzmanlara yönelik değil, yeni başlayanlar, amatörler, öğrenme heveslileri için içerik üretmeye özen gösterin.
 • Fazlasıyla teknik, terimlere ve her türden özel literatüre dayalı dilden mümkün olduğunca kaçının ve olabildiğince geniş kapsamlı bir insan topluluğuna uygun dil kullanımına yönelin.
 • Ele aldığınız konuyu mümkün olduğunca daraltmaya çalışın. Konu genişlediği ölçüde, üretim zorlaşır, hatalar artar ve ziyaretçiyi bulunduğu yerde tutmak zorlaşır.
 • Çok niş bir alanla ilgili olmadığı sürece, ele anınan konu muhtemelen önceden de yazılmış olduğundan, kalıcılığı ve sürekliliği sağlayabilmek için kaliteyi ve okunabilirliği ön sıraya oturtmanız gerekecektir.
 • İçeriği doğru SEO stratejisiyle tamamlayarak, uzun süreli bulunabilirliği ve site trafiğini arttırın.
 • Yayılımı kolaylaştırmak adına içeriklerinizin paylaşılabilir olmasına ve bu konuda gerekli optimizasyonları yapmaya özen gösterin.
 • İçerik havuzunuza zaman zaman göz atarak, var olan kaliteli ve süreklilik sahibi içeriği, en çok okunanlar ya da konuya özel tematik kısımlarla ön plana çıkarmayı ve göz önüne getirmeyi ihmal etmeyin. Böylece sürekli içerik üretiminin bir süre sonra mevcut içerik üzerinde bir yığılma yaratıp, gerekli potansiyelin harcanması ve okuyucuyu bıktırma ihtimallerinden uzak kalmış olursunuz.

Kalıcı içerik konusu bulma yolları

 • Satış, müşteri ilişkileri gibi müşteri odaklı konuların muhataplarından, müşterinin ya da kullanıcının ne gibi geri dönüşler yaptığını ve neleri öğrenmek isteyip hangi soruları sorduğunu öğrenin.
 • İçerik ürettiğiniz alanla ilgili gelişmeleri yakından takip edip, o günlerde çokça konuşulan bir içerik olması halinde, buna olumlu ya da olumsuz cevap vererek yani bu amaçla içerik üreterek, var olan tanıtım gemisine demir almadan binmeye bakın.
 • Alanınızdaki konferans türü etkinliklerle ilgili değerlendirmeler yayınlama fırsatlarını kaçırmayın. Hem etkinlikle ilgili geleceğe bırakılacak not, hem de etkinliğin hedef kitlesinin genişliğine göre dönecek olan bir etkileşim imkanı yaratabilir bu durum.
 • Geniş bir tarihi perspektiften yaklaşmaya çalışan içerikler üretmekten geri durmayın.

Nedir, ne değildir, neleri kapsar, özellikleri nelerdir, nasıl yaratılır gibi temel sorulara verilen tanıtıcı cevaplardan sonra geldiğimiz noktada özetle, kalıcılığı olan içeriğin tam olarak bu özelliğiyle oldukça ekonomik ve işe yarar olduğunun, bu sebeple başta daha fazla çaba gerektirse de, içerik üretimiyle ilgilenen kişilerce üzerine düşünülmesi ve es geçilmemesi gerektiğinin altını çizerek şimdilik bu konuya veda edebiliriz.

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  1 ikon, 1000 kelimeye bedel mi?

  1 ikon, 1000 kelimeye bedel mi?

  Gizle