Makaleler

Önce gerçekleri göreceksin

Bir girişimciyle konuşurken muhabbetin 5. dakikasında Silikon Vadisi'nden, orada bulunan imkanlardan ve bakış açılarından, ürününün acayip büyük bir buluş olduğundan söz etmeye başlayınca beni bir gülme alıyor ve kendimi zor tutuyorum. Baz aldığın yer neresi? Amerika. Satış yapmaya çalıştığın pazar neresi? Türkiye.

Can Taner 23 Eylül 2014

Girişimci olmak isteyen, aklında metodolojiler, fikirler, alternatif/denenmemiş yöntemlerle iş yapmaya çalışan koca bir güruh var dışarıda. Belki siz de bunlardan birisiniz, belki bunlardan birkaçına şahit oldunuz. Bu grubun yüzde yüz arkasında olduğumu ve onları takdir ettiğimi söylemeliyim. Ancak bazen kantarın topuzunu kaçıyoruz milletçe. Bir girişimciyle konuşurken muhabbetin 5. dakikasında Silikon Vadisi’nden, orada bulunan imkanlardan ve bakış açılarından, ürününün acayip büyük bir buluş olduğundan söz etmeye başlayınca beni bir gülme alıyor ve kendimi zor tutuyorum. Baz aldığın yer neresi? Amerika. Satış yapmaya çalıştığın pazar neresi? Türkiye. E bu komik değil mi şimdi?

Bu konuda benim bilgim, tecrübem tabii ki soğanın cücüğü kadar. Ama Serdar Kuzuloğlu’nun konu hakkındaki konuşmasını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir saatim yok derseniz sadece “gerçekler” kısmını izlemeniz bile size çok şey düşündürecektir. Haddim olmayarak, ana fikri özetlemem gerekirse, “İş yaptığın ülkeyi tanımadan, oradaki şartları ve pazarı bilmeden, ‘filmlerde gördüğümüz’, yabancı blog yazılarında ağzımızın suyu akarak okuduğumuz işleri buraya monte etmeye kalkarsan, sana montajın esasını öğretirler” diyor kendisi. Hem çok güldüm, hem ne kadar doğru diye düşündüm.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz