Önce gerçekleri göreceksin

Girişimci olmak isteyen, aklında metodolojiler, fikirler, alternatif/denenmemiş yöntemlerle iş yapmaya çalışan koca bir güruh var dışarıda. Belki siz de bunlardan birisiniz, belki bunlardan birkaçına şahit oldunuz. Bu grubun yüzde yüz arkasında olduğumu ve onları takdir ettiğimi söylemeliyim. Ancak bazen kantarın topuzunu kaçıyoruz milletçe. Bir girişimciyle konuşurken muhabbetin 5. dakikasında Silikon Vadisi’nden, orada bulunan imkanlardan ve bakış açılarından, ürününün acayip büyük bir buluş olduğundan söz etmeye başlayınca beni bir gülme alıyor ve kendimi zor tutuyorum. Baz aldığın yer neresi? Amerika. Satış yapmaya çalıştığın pazar neresi? Türkiye. E bu komik değil mi şimdi?

Bu konuda benim bilgim, tecrübem tabii ki soğanın cücüğü kadar. Ama Serdar Kuzuloğlu’nun konu hakkındaki konuşmasını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir saatim yok derseniz sadece “gerçekler” kısmını izlemeniz bile size çok şey düşündürecektir. Haddim olmayarak, ana fikri özetlemem gerekirse, “İş yaptığın ülkeyi tanımadan, oradaki şartları ve pazarı bilmeden, ‘filmlerde gördüğümüz’, yabancı blog yazılarında ağzımızın suyu akarak okuduğumuz işleri buraya monte etmeye kalkarsan, sana montajın esasını öğretirler” diyor kendisi. Hem çok güldüm, hem ne kadar doğru diye düşündüm.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Her tasarımcının proje sahibine sorması gereken 4 soru

Her tasarımcının proje sahibine sorması gereken 4 soru

Gizle