Makaleler

Önce içerik, sonra tasarım

Yemek programlarını izliyorsanız şu cümleyi sıkça duymuş olmalısınız: “Önce malzeme listemize bir göz atalım…” Bir kullanıcı deneyimi tasarlıyorsanız ve üretim süreci öngördüğünüzden daha uzun sürüyorsa ya da hedeflenen kullanıcı deneyimi ile final kullanıcı deneyimi arasında gözle görülür bir fark varsa klişelere son vermenin tam zamanı: Kervan yolda düzülmüyor ve yayında “toplamıyor”.

Berk Bayri 12 Mayıs 2015

Yemek programlarını izliyorsanız şu cümleyi sıkça duymuş olmalısınız: “Önce malzeme listemize bir göz atalım…” Eğer kullanıcı deneyimi tasarlıyorsanız ve üretim süreci öngördüğünüzden daha uzun sürüyorsa ya da hedeflenen kullanıcı deneyimi ile final kullanıcı deneyimi arasında gözle görülür bir fark varsa, projeye göz attığınızda bir şeylerin eksikliği dikkatinizi çekecektir. Bunun ne olduğunu ararken karşınıza çıkacak eksiklik de yüksek ihtimalle “içerik” olacaktır.

Klişelere son vermenin zamanı geldi:
Kervan yolda düzülmüyor ve yayında “toplamıyor”.

Gelin, problemi kısaca özetleyelim:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum id ligula a nulla imperdiet tincidunt sed mattis magna. Morbi placerat mollis tortor eu venenatis. Mauris iaculis sem a nisi aliquet congue. Mauris nec orci placerat ante pharetra accumsan vel id elit. Aliquam venenatis quam sed justo venenatis facilisis. Cras et accumsan magna, at fringilla arcu. Aenean dignissim nisl nec dolor tempus faucibus. Morbi sed est dignissim, euismod ex non, semper purus. Duis congue, ipsum fringilla aliquet egestas, risus eros porttitor enim, at blandit dolor urna non tortor. Nam auctor leo neque, eget sagittis arcu vulputate nec. Duis at finibus mauris.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Keşfetmeye Devam Et