SHERPA Scholar: Banner Advertising

SHERPA Scholar: Banner Advertising
SHERPA olarak çalışmalarımızın bir dayanağının olması çok önemlidir. Bir işi “yapmış olmak” için yapmak prensiplerimize aykırıdır. Bu amaçla durmaksızın araştırma yapıyor, makaleler okuyor, trendleri takip ediyoruz.

Bu kapsamda yaptığımız araştırmaların birinde şu başlıkta bir makale dikkatimizi çekti: “The Effect of Banner Advertising on Internet Purchasing”. Banner reklamların internet üzerindeki alışverişe olan etkisini araştıran bu makaledeki bulgularımızı da sizlerle paylaşmak boynumuzun borcudur.

Yazarların bulgularına göre banner reklamların internet üzerinden yapılan alışveriş üzerinde önemli bir katkısı olduğu ispatlanmıştır. Özellikle mevcut müşteriler bazındaki alışveriş olasılığının banner reklamlarına maruz kalmalarıyla beraber artış gösterdiğinin saptandığı belirtiliyor. Maruz kalınan banner reklamlarının satışı arttırdığının gösterilmesiyle beraber, yöneticilerin “click through” gibi anlık matrisleri dikkate almalarının, reklamın efektifliği için yanıltıcı olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre banner’ın tasarım ve uygulamasının da önemli etkilerinin olduğu gözlenmiş. Kullanıcıların bir hafta içerisinde maruz kaldığı reklam içeriği arttıkça, satın alma olasılıklarının azaldığı, bilgi yoğunluğu arttıkça da reklamın etkisinin azaldığı gözlenmiş. Pek çok sayfada ve web sitelerinde daha az sayıda (ve tutarlı biçimde) kampanya görsellerine maruz kalmalarının olumlu sonuç verdiği belirtiliyor. Sabit sayıdaki maruz kalınma ve yaratıcı çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, anasayfada alınan aksiyonların diğer sayfalara göre daha etkili olduğu belirtiliyor. Ve son olarak, belirli bir hedef kitleye hitap eden çalışmalar ile alınan aksiyonların hedef kitlesi olmayan çalışmalara göre daha yüksek aksiyon aldığı da bulgular arasında. Alınan aksiyonların da hedef kitle opsiyonları genişledikçe arttığı belirtiliyor.

Sonra vay ben duymadım, vay ben görmedim, yan yattı, otobüsün lastiği patladı, sular kesildi demeyin 🙂

100$ indirim fırsatı! Springboard Data Science (Veri Bilimi) kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Referans:
Manhanda, P., Dubé, J.P., Goh, K.Y. and Chintagunta, P.K. (2006), “The Effect of Banner Advertising on Internet Puchasing,” Journal of Marketing Research, 43 (February), 98-108.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Elif Demirci: “Erkekler işbirliği yapmayı öğrenmeliler…”

Elif Demirci: “Erkekler işbirliği yapmayı öğrenmeliler…”

Gizle