Makaleler

Sosyo-kültürel değişimler: Post-truth dünyasından tasarım trendlerine

Marka iletişimi stratejisti Cem Solak, dünyanın karşı karşıya en büyük tehditlerden biri olarak gördüğü post-truth hakkında yazdı.

Cem Solak 01 Aralık 2020

Bugün dünyanın karşısındaki en büyük tehdit nedir derseniz. Ne küresel ısınma ne aşırı nüfus ne de ekonomik-sınıfsal adaletsizlik derim. Bence hepsinin üstündeki en büyük tehdit içinde yaşadığımız post-truth (hakikat-ötesi) dünyası.

Gerçeğin, daha doğrusu netliğin kalmaması, insanların ve ulusların ortak zeminde buluşamaması, asgari müşterekte bile ortak idealler etrafında toplanamaması.

Her şeyin spekülatif olması çok ama çok tehlikeli bir durum. Kutuplaştırmayı keskinleştiren, bilimi görmezden getiren, duyguları gerçeklerin önüne geçirip, gerçeğin kendisi haline getiren bir durum. Bunun sonucunda küresel ısınmaya, aşılara, dünyanın yuvarlak olduğuna bile inanmayan küresel bir “geride kalmışlar” ve/veya “imtiyazını kaybetme” algısı içinde yaşayan bir kitle ile baş başayız. Bu kitle varken, insanlık bilimde bile buluşamıyorken sorunların çözümü daha da zor.

Bir daha aynı gemide olabilecek miyiz?

Trump seçimi kaybetti belki ama 70 milyon oy aldı. Yani bir kitle nezdinde dünya meselelerine karşı hassasiyet gelişse de o kitle kendi içinde kalıyor, yankı odaları ve illüzyonlar birbirinin içine nüfuz edemiyor gibi bir durum var ki fena.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et