SWOT analizi nedir ve nasıl yapılır?

SWOT analizi nedir ve nasıl yapılır?

Girişiminizin ya da şirketinizin durumunu analiz ederken atabileceğiniz en önemli adımlardan biri şirketinizin güçlü yanlarını, zayıflıklarını, pazar fırsatlarını ve etkilenebileceği tehditleri değerlendirmektir. SWOT analizi ise, girişiminizin potansiyeli ve girişiminizi etkileyebilecek kritik konular hakkında güçlü içgörüler sağlayan oldukça basit bir çalışmadır.

SWOT analizi bir projenin ya da bir iş girişiminin güçlerini (Strengths), zayıflıklarını (Weaknesses), fırsatlarını (Opportunities) ve tehditlerini (Threats) değerlendirmenin yoludur. SWOT kanvasları bunları görselleştirmenizi, böylece stratejik planlama süreçlerinde tartışmayı ve beyin fırtınası yapabilmeyi kolaylaştırır.

SWOT analizinin birincil amacı, pozitif ya da negatif kayda değer her etkeni bu 4 kategoriden birine atamak, böylece işinize objektif bir gözle bakabilmenizi sağlamaktır.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tamam, aboneyi buldun. Peki ya onun alışveriş modelini?

Tamam, aboneyi buldun. Peki ya onun alışveriş modelini?

Gizle