Makaleler

Taş çorbası ve Design Thinking

Bugüne kadar bir dekorasyon öğesi olarak gördüğümüz tasarım, geldiğimiz noktada artık önce problemi tespit edip, sonra çözüm sürecini hep birlikte adım adım tasarladığımız ve kendimizi, ortaya çıkardıklarımızın bir parçası olarak görebildiğimiz bir disiplin halini aldı. Bunda tasarım odaklı düşünme (Design Thinking) kavramının faydası sonsuz. Peki ama cümle içerisine eklendiğinde tüm bileşenleri “sihriyle” kontrol altına alan bu kavram, gerçekten de daha önce eşi benzeri görülmemiş bir yaklaşım mı?

Yakup Bayrak 19 Şubat 2018

Bu başlığı okuduğunuzda benim için “Hah! Zaten kafayı kırmaya meyilliydi, sonunda sigortaları yaktı” diye düşünenler olabilir. O vakit ben de, “Demek ki, şaşırtmayı başarabiliyorum” diye umutlanırım. “Ne zaman işimize yarar yeni bir yöntem çıksa onunla ilgili eleştirel bir makale yazıyorsun” diye serzenişte bulunan da olabilir. “Demek ki, farklı açılardan baktırmayı sağlayabildim” diye mutlu olurum. “Yazılarını okuduğumuzda kafamız karışıyor. Tam anlamaya çalışırken, tekrar sorgulamak zorunda kalıyoruz” diyenler varsa işte o zaman, işimi gerçekten de doğru yapmaya başladım diyebilirim.

Cümle içerisine eklendiğinde tüm bileşenleri “sihriyle” kontrol altına alan Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking), bu yazımızın konusu…

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • ahuseynovteymur@gmail.com

  Yabancı olarak taş çorbasını ilk kez duyuyorum, güzel makaleydi 🙂

  • Yakup Bayrak

   Beğendiğine çok sevindim.

 • penguhan@gmail.com

  güzel yazı için teşekkürler.

  • Yakup Bayrak

   Beğenmene çok sevindim.

Senin İçin Öneriyoruz