Makaleler

Tasarım ürünü ve insan davranışları

Bir tasarım ürünü kullanıcısına duygusal ya da fonksiyonel bir fayda sağlamalı. Bu faydayı doğru tanımlamak için öncelikle ürünün kullanıcısını doğru anlamak gerekiyor. Bu ürünün kullanıcısı kim, ne düşünüyor, nasıl davranıyor ve karar veriyor, kararını tetikleyen unsurlar, motivasyonlar ne, bu kullanıcı için belirgin görsel ve metinsel uyarıcılar neler?

Barış Erkol 25 Kasım 2014

Bir tasarım ürünü kullanıcısına duygusal ya da fonksiyonel bir fayda sağlamalı. Bu faydayı doğru tanımlamak için öncelikle ürünün kullanıcısını doğru anlamak gerekiyor. Bu ürünün kullanıcısı kim, ne düşünüyor, nasıl davranıyor ve karar veriyor, kararını tetikleyen unsurlar, motivasyonlar ne, bu kullanıcı için belirgin görsel ve metinsel uyarıcılar neler? Kısacası iyi bir tasarım ürünü estetik görünme kaygısından ziyade öncelikle kullanıcısına vermeyi vaad ettiği duygusal ve fonksiyonel faydaya odaklanmalı.

İnsan davranışı ve psikolojisinin temel kuralları kullanıcıyı anlama konusunda dikkate değer ipuçları veriyor. Bu ipuçları arasından aşağıdakiler gibi önemli bulduklarımı fırsat buldukça paylaşacağım.

Varsayım yapmayın 

İnsanların dikkatini sizin sunduğunuz bilgiye vereceklerini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Varsayımlar yapmayın. Size gayet açık görünen şey başkası için hiç de açık olmayabilir. Eğer insanların bu bilgiye dikkat kesilmeleri gerçekten de kritik ise bu bilgiyi gerekli olduğunu düşündüğünüzden 10 kat daha fazla öne çıkarın.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz