Makaleler

Tunnelbear Türkiye’yi nasıl hackledi?

Sektörde en bilinen “Hack örnekleri”ni bir önceki yazımda kısaca belirtmiştim. Ancak Tunnelbear'ın yakın zamanda ülkemizin özel durumu sebebiyle gerçekleştirdiği “Twitter & Youtube Hamlesi”, benim çok beğenerek izlediğim ve dönüşüm oranlarına da bir son kullanıcı olarak katılmış olduğum bir örnek olarak, özel bir analizi de hak ediyor.

Can Taner 20 Mayıs 2014

Sektörde en bilinen “Hack örnekleri”ni bir önceki yazımda kısaca belirtmiştim. Ancak Tunnelbear‘ın yakın zamanda ülkemizin özel durumu sebebiyle gerçekleştirdiği “Twitter & Youtube Hamlesi”, benim çok beğenerek izlediğim ve dönüşüm oranlarına da bir son kullanıcı olarak katılmış olduğum bir örnek olarak, özel bir analizi de hak ediyor.

Twitter’ın ülkemizde yasaklanması ve akabinde Youtube’un da aynı kaderi kısa bir süre sonra paylaşması, müdavimleri arasında yaygınca bilinen ancak bedava alternatifleriyle -mevcuttaki kota sınırlaması sebebiyle- yeterince rakebete giremeyen Tunnelbear, ortaya çıkan bu fırsatı çok iyi gördü ve süreci de aynı ustalıkla yönetti. Öncelikle “Türkiye’de erişim ve iletişim hakkını savunmak” maksadıyla tüm bağlantı kotalarını kaldırdı ve güzel bir WOMM destekli dijital PR operasyonu ile bu jestini pasif kullanıcılarına da hızla yaydı. “Belirli bir süre boyunca” da sınırsız erişim rüzgarını, sansür baskısı altındaki Türk internet kullanıcılarının mecburiyet yelkenlerine doldurdu. Rüzgar dinmeye başladığı anda, “Asla! kar etmek için değil, hakkınız olanı size sunmak için, diğer bir deyişle bu ‘dava’ ışığında size hizmet sunabilmek için” ana fikrini detaylıca açıklayan bir e-bülten içerisinde sonraki hamleyi rasyonalize ederek, kullanıcılarından “anlayış” ve “yardım” talep etti. Samimiyetini göstermek için de 50$ olan grizzy planına Türkiye’ye özel indirimle 20$ dolar yaptı. Tahmin ediyorum ki benim gibi birçok kullanıcı da bu çağrıya önce kulak, sonra da destek verdi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir