Tunnelbear Türkiye’yi nasıl hackledi?

Tunnelbear Türkiye’yi nasıl hackledi?

Sektörde en bilinen “Hack örnekleri”ni bir önceki yazımda kısaca belirtmiştim. Ancak Tunnelbear‘ın yakın zamanda ülkemizin özel durumu sebebiyle gerçekleştirdiği “Twitter & Youtube Hamlesi”, benim çok beğenerek izlediğim ve dönüşüm oranlarına da bir son kullanıcı olarak katılmış olduğum bir örnek olarak, özel bir analizi de hak ediyor.

Twitter’ın ülkemizde yasaklanması ve akabinde Youtube’un da aynı kaderi kısa bir süre sonra paylaşması, müdavimleri arasında yaygınca bilinen ancak bedava alternatifleriyle -mevcuttaki kota sınırlaması sebebiyle- yeterince rakebete giremeyen Tunnelbear, ortaya çıkan bu fırsatı çok iyi gördü ve süreci de aynı ustalıkla yönetti. Öncelikle “Türkiye’de erişim ve iletişim hakkını savunmak” maksadıyla tüm bağlantı kotalarını kaldırdı ve güzel bir WOMM destekli dijital PR operasyonu ile bu jestini pasif kullanıcılarına da hızla yaydı. “Belirli bir süre boyunca” da sınırsız erişim rüzgarını, sansür baskısı altındaki Türk internet kullanıcılarının mecburiyet yelkenlerine doldurdu. Rüzgar dinmeye başladığı anda, “Asla! kar etmek için değil, hakkınız olanı size sunmak için, diğer bir deyişle bu ‘dava’ ışığında size hizmet sunabilmek için” ana fikrini detaylıca açıklayan bir e-bülten içerisinde sonraki hamleyi rasyonalize ederek, kullanıcılarından “anlayış” ve “yardım” talep etti. Samimiyetini göstermek için de 50$ olan grizzy planına Türkiye’ye özel indirimle 20$ dolar yaptı. Tahmin ediyorum ki benim gibi birçok kullanıcı da bu çağrıya önce kulak, sonra da destek verdi.

“Peki şimdi, Tunnelbear kısa vadede ne kazandı?” sorusuna “para” cevabını veremeyiz. “Quick win” mantığından çok daha akılcı bir strateji ile orta-uzun vadeli, kalıcı bir kazanımın hedeflendiğini, salt finansal getiri beklentisinden ayırt etmeliyiz. Tunnelbear, bu hamle ile pasif kullanıcılarını ödeme yapan aktif kullanıcılara dönüştürdü. Muhtemelen, alternatiflerine de bu bağlamda fark atması bize sürpriz olmayacaktır. Tabii bunun en sağlıklı sonuçlarını 1 yıl içinde göreceğiz.

Girişimciler Ciz.io kanvasları ile fikirlerini kolayca anlaşılır iş fikirlerine dönüştürüyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın.

Yukarıdaki stratejik yaklaşım sayesinde Tunnelbear büyük ihtimalle bir yıl içinde ülkemizde hiç elde etmediği kadar ödeme yapan kullanıcıya sahip olacak ve kazanımlarını maksimize edecek. Her ne kadar final rakamları hemen göremeyecek olsak da buradan biz Growth Hacker’ların, bence şöyle bir çıkarımı olmalı; “Hack” dediğimiz aksiyon, sadece kısa vadede sonuç verecek analitik veri hesaplamalarından ortaya çıkmamalıdır. Bazen orta-uzun vadedeki hamleler ve gündemi “doğru okumak” başka yöntemlerle elde edemeyeceğiniz kazanımlara dönüşebilir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine… markalarin-tuketici-ile-iliski-kurma-yontemleri

Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine…

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
5 adımda veri görselleştirme tasarımı

5 adımda veri görselleştirme tasarımı

Gizle