Makaleler

Uyarlanabilir içerik: bir kez yaz, her yerde yayınla

Mobil cihaz kullanımı ve kişiselleşme ihtiyacıyla birlikte yükselişe geçen, uyarlanabilir içerik (adaptive content) kavramına giriş: Nedir, ne değildir?

Erdem Yıldız 04 Haziran 2015

İçerik konusunda son zamanların yükselen konseptlerinden biri olan adaptive content (uyarlanabilir içerik) kavramından bahsetmeden olmaz diye düşündüm. Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere, bu yazı halihazırda çok da bilinir olmayan bir konu üzerine giriş niteliği taşımaktadır. Tanık olacağımız gelişmelerle birlikte, zaman içinde yeni paylaşımlarla konuya dair derinliği ve çeşitlemeleri arttıracağımızı umut ediyorum.

Adaptive content, konunun uzmanlarından, ünlü içerik stratejisti Noz Urbina’nın tanımıyla, çoklu kanallar üzerinde, anlamlı, kişiselleştirilmiş etkileşimleri destelemek amacıyla oluşturulan bir içerik stratejisi yöntemidir. Bu konuların doğası gereği terminoloji çoğunlukla uluslararası ortal dil yani İngilizce üzerinden ilerlediğinden çok fazla geçerliliği olmayacak olsa da, kavramın Türkçesini uyarlanabilir içerik olarak belirleyebiliriz sanırım.

Content Strategy for Mobile kitabının yazarı, tecrübeli içerik mimarı ve stratejisti Karen McGrane konuyla ilgili ünlü sunumunda, içeriği uyarlanabilir hale getirmenin en doğru yolunun, onu olabildiğince küçük parçalara ayırarak şekillendirmek ve metadata kullanımına ağırlık vererek, içerik kütlesine tekrar kullanım kabiliyeti ve esneklik kazandırmak olduğunu belirtiyor. Ve adaptive content konseptinin 5 bileşenin aşağıdaki gibi sıralıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz