Makaleler

Uzun cümlelerden kaçınmanın kullanıcı deneyimindeki rolü

Kalabalık bir otobüs veya trende yoğun bir makaleyi okuyup anlamaya çalıştığınız oldu mu? Her şeyi hemen kavrayabildiniz mi? Yoksa geri dönüp, tüm makaleyi olmasa da bazı kısımları tekrar okumanız mı gerekti? Okurun dikkatini çekmek ve sabit kılmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Peki bu konunun kullanıcı deneyimindeki rolü nedir?

Selen Şentürk 06 Temmuz 2015

Kalabalık bir otobüs veya trende yoğun bir makaleyi okuyup anlamaya çalıştığınız oldu mu? Her şeyi hemen kavrayabildiniz mi? Yoksa geri dönüp, tüm makaleyi olmasa da bazı kısımları tekrar okumanız mı gerekti?

Okurun dikkatini çekmek ve sabit kılmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Ancak büyük ihtimalle göz ardı ettiğiniz büyük bir kitle daha mevcut: Düşük okuryazarlığı olan kullanıcılar.

Düşük okuryazarlık, okuryazar olmamak anlamına gelmez. Düşük okuryazarlık seviyesi olan bireyler, tıpkı toplu taşıma aracında okuma örneğinde olduğu gibi, bir bilgiyi kavrayabilmek için tekrar tekrar okumak üzere daha fazla vakte ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda form doldurma, metro haritasında yol bulma ve kodlama gibi eylemlerde de zorlanırlar.

Şöyle düşünelim: Amerikalılar’ın üçte ikisi akıllı telefona sahip. ABD nüfusunun %43’ü ise düşük okuryazarlık seviyesinde, ki bu orana durumsal düşük okuryazarlık seviyesi dahil değil. Web siteniz veya uygulamanızı ziyaret eden kişileri hesap ettiğinizde, düşük okuryazarlık seviyesinin ne kadar büyük bir kitleyi etkileyeceğini tahmin etmek güç değil.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz