Web Fontları Kullansak Sayfa Hızımız Etkilenir mi?

Son dönem web tasarım trendleri içerisinde web tipografi olarak adlandırılan dışarıdan çağrılan fontlarla kullanıcı arayüzündeki tipografiyi özelleştirmek ve tarayıcının desteklediği font setinden bağımsızlığını ilan etmek çok moda oldu. (Sarkastik bir yaklaşım kullanmıyorum; bizler de aynı yolun yolcusuyuz.) Eğer siz de “Peki bu modanın beraberinde getirdiği katma değerin bir de marjinal maliyeti var mı?” diye düşünenlerdenseniz, işte bu yazımız tam sizler için…

Sizlere muhtemelen çok teknik gelebilecek bir yazı yazmak yerine, yaşanmış bir vakadan yola çıkarak kendi projelerinizde değerlendirebileceğiniz ipuçları sunmanın daha doğru bir yol olduğunu düşündüm.

Geçtiğimiz aylarda hizmet sağladığımız firmalardan bir tanesinin web uygulamasında sayfa yüklenme sürelerinden, kullandığı web-font sisteminden kaynaklanan bir anomali olduğunu tespit ettik. Anomalinin kaynağını araştırmak adına font sağlayıcının knowledge-base’inde göz kurutucu bir yolculuk yaşadıktan sonra sistemin font sağladığı müşteri projeleriyle yaptığı el sıkışma stilinin, istisnasız her sayfa görüntülenmesi (pageview) esnasında tekrar tekrar gerçekleştiğini ve font sağlayıcı firmanın teknik standartları gereği, bu adımda hiçbir cache’lemeye de izin verilmediğini gördük. Durduk. Soğuk suyu içtik. Zira bu durum, site ziyaretçisinin bağlantı tipinden başlayan bir dizi (çok teknik) parametreye bağlı onlarca potansiyel durumda, sitenin font yükleme süreçlerinde standart sayfa yükleme süresinin dışında istatistikler sunabileceğini işaret ediyordu. Derhal, projenin teknik ekibiyle durum değerlendirmesi yaptık ve problemin her hangi bir trajik etkiye mahal verecek duruma gelmeden çözümlenmesi yönünde atılacak adımları, yanıt arayacağımız sorulardan başlayarak listeledik.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Dijital ajansların 37 Signals aşkı

Dijital ajansların 37 Signals aşkı

Gizle