Makaleler

Web siteniz için performans ipuçları

Bir web sitesinin sunduğu kullanıcı deneyimi ilk aşamada sitenin hızına ve performansına bağlıdır. Bitmek bilmeyen "yükleniyor..." animasyonu ile kaybedilen her saniye, sunulan deneyimi de olumsuz yönde etkiliyor. Web sitelerinde performans iyileştirmeye yardımcı olacak birkaç önemli ipucu bu yazıda.

Fatih Akgöze 29 Mart 2017

Bir web sitesinin sunduğu kullanıcı deneyimi ilk aşamada sitenin hızına ve performansına bağlıdır. Bitmek bilmeyen “yükleniyor…” animasyonu kullanıcıların görmek isteyeceği en son şey. Bu şekilde kaybedilen her saniye, sonrasında sunulan deneyimi de olumsuz yönde etkiliyor. Web sitelerinde performans iyileştirmeye yardımcı olacak birkaç önemli ipucu bu yazıda.

Yazılım sürecinde optimizasyon işlemleri yazılan ilk kodla başlar. Süreç boyunca bu bilinçle hareket etmek, projenin son adımında yapılacak birkaç basit düzenlemeyle çok daha hızlı ve etkili sonuç almayı sağlar. Çoğumuzun jQuery‘nin mottosu olarak bildiği “Write less, do more.” aslında bütün yazılım süreçlerinin temel prensibidir. Proje başında yapılacak planlamalar, kullanılacak araçların önceden belirlenmesi her zaman daha az kod yazılmasını ve böylece daha hızlı sistemlerin hayata geçirilmesini sağlar. Dosya ve klasör hiyerarşisi ve imaj kullanım kuralları gibi önceden belirlenecek kurallar, daha işin başında sunucu isteklerini en aza indirerek önemli birkaç sorunu ortaya çıkmadan önleyecektir.

Tüm bunların yanında; Google‘ın web sayfalarının performanslarını arama sonuçları listelemesini etkileyen faktörler arasına dahil etmesiyle optimizasyon süreçlerinin öneminin bir kat daha arttığının farkında olmak gerekiyor.

Bir web sitesinin performansı nasıl ölçülür?

Performans ölçümü için birçok online araç var. Bu araçların en sık kullanılanı da PageSpeed Insight. Google’ın bu aracı hangi noktaların eksik olduğunu ve hangi dosyaların optimize edilmesi gerektiğini, desktop ve mobil için ayrı ayrı gösteriyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • kerimcalik

  bu önerileri verirken önce kendi blog sitenizi inceleseniz sonra akıl verseniz!!!

  • Fatih

   Merhaba. SHERPA Blog’da hangi konuda yazacağımıza karar verirken çoğunlukla kendi deneyimlerimizden hareket ediyoruz. Böylece söz konusu deneyimde karşılaştığımız sorunları çözerken kullandığımız yöntemleri, aynı sorunları yaşayan insanlarla paylaşmayı ve onlarla fikir alışverişinde bulunarak daha etkili çözümlere birlikte ulaşmayı amaçlıyoruz. Diğer yandan bu çözümleri kendi işlerimize de uygulayarak hem verimliliğini test ediyor hem de işlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.
   SHERPA Blog’la ilgili hem okurlarımızın geribildirimleri sayesinde hem de okurlarımıza yansımasa bile işin mutfağında çalışırken bizim fark ettiğimiz çeşitli sorunlar için, geçen 3 senelik sürede edindiğimiz pek çok tecrübeden hareketle ulaştığımız çözümleri de sırasıyla uygulamaya alıyoruz. Amacımız SHERPA Blog’un gelişimini sürdürülebilir kılarak okurlarımıza daha iyi bir okuma deneyimi sunmak. Tahmin edeceğiniz üzere, bu elbette sonu olmayan bir süreç ve biz de yol almaya devam ediyoruz.
   Nazik ve samimi geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

İlgini çekebilir