Makaleler

Yazılım projelerinde doğru efor öngörüsü için ipuçları

Bir yazılımcı için "efor öngörüsü" (estimation) — bir iş için ne kadar süreyle ne kadar efor harcanacağına dair tahmin — vermek, işinin en can sıkıcı kısmıdır. Çünkü süreç boyunca karşınıza çıkabilecek sorunlar ve bunların ne kadar zaman alacağı konusunda asla emin olamazsınız. Bu nedenle, birçok kişi efor öngörülerinin hep farazi kalacağı için anlamsız olduğunu düşünür.

Fatih Akgöze 12 Nisan 2017

Bir yazılımcı için “efor öngörüsü” (estimation) — bir iş için ne kadar süreyle ne kadar efor harcanacağına dair tahmin — vermek, işinin en can sıkıcı kısmıdır. Çünkü süreç boyunca karşınıza çıkabilecek sorunlar ve bunların ne kadar zaman alacağı konusunda asla emin olamazsınız. Bu nedenle, birçok kişi efor öngörülerinin hep farazi kalacağı için anlamsız olduğunu düşünür.

Zaman ve bütçe sınırlaması olmadan üzerinde çalışılabilecek bir projeyi kim istemez ki! Ama bunun gerçek hayatta bir karşılığı yok. Yapılacak işle ilgili efor öngörüsü beklenmeyen hiçbir meslek grubu yok sanırım. Her zaman bir şeyleri daha hızlı ve daha iyi yapmanız gerekiyor. Bu yüzden yapılan iş her ne olursa olsun, efor öngörüsü paylaşamama konusunda geçerli bir sebep olamıyor.

Bir iş için ne kadar süreyle ne kadar efor harcanacağına dair öngörüde bulunmak, bir proje sürecinde hem müşterinize verdiğiniz taahhütleri en iyi şekilde yerine getirebilmeniz hem de kendi zamanınızı en verimli şekilde kullanabilmeniz için hazırladığınız iş planının en önemli noktasıdır. Bunun iş hayatınız açısından önemli olduğu kadar, iş hayatınızın özel hayatınızı ele geçirmesini engellemek açısından da ne kadar değerli olduğunu unutmayın.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz