Röportajlar

Son bilgi mimarisi bükücü: Ben Terrett

www.gov.uk, nam-ı diğer Büyük Britanya Krallığı e-Devlet platformunun efsane tasarım hikayesinin en zor döneminde projenin liderliğini üstlenen Ben Terrett ile tanıştım ve onunla birlikte SHERPA Blog okurları için bir mini röportaj hazırladık.

Yakup Bayrak 26 Kasım 2019
Ben Terrett

www.gov.uk, nam-ı diğer Büyük Britanya Krallığı e-Devlet platformunun efsane tasarım hikayesinin en zor döneminde projenin liderliğini üstlenen Ben Terrett ile tanıştım ve onunla birlikte SHERPA Blog okurları için bir mini röportaj hazırladık.

Ben’i henüz tanımıyorsanız, tanıdığınıza çok mutlu olacağınıza ve ondan ilham alacağınıza eminim. Tanıyorsanız da gov.uk’in arkasındaki başarı hikayesini birinci ağızdan dinleme fırsatı bulacaksınız. Özetle, bu röportajda kaybeden yok 🙂

gov.uk’in ve bu röportajın hikayesi

Bazı web siteleri vardır, ziyaret ettiğinizde neyin nerede olduğunu şak diye bulur, aradığınızı bulma hızınıza şaşırırsınız ya, işte www.gov.uk nam-ı diğer Büyük Britanya Krallığı e-Devlet platformu da benim için o web sitelerinin başında geliyor. İçerisinde 25 bakanlığın, 407 devlet biriminin içeriğini barındıran bu alan adının hikayesini merak edip araştırdığımda, bu devasa dijital dönüşüm operasyonunun arkasında, 2010 yılında Britanya Krallığı’nda dijital ekosistemine yaptığı katkılar neticesinde “Dijital Şampiyon” olarak anılan Martha Lane Fox’un İngiliz hükümetine, devletin internet aracılığıyla sunduğu servislerinde radikal bir iyileştirmeye gidilmesine ihtiyaç duyulduğunu aktaran “Directgov 2010 and beyond: Revolution not evolution” isimli raporunun yer aldığını öğrendim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • firatersoy34

  Türkiye ve yönetiminin son yıllarda çizdiği negatif tabloya bakılırsa edevlet platformumuzun şaşılacak seviyede yol aldığını düşünüyorum. Ancak dönüşümün, kullanıcı deneyimi tarafında çokça dokunuşa ihtiyacı olduğu da aşikar. Belki de Sherpa ile yollar kesişir ve sizde iyi bir takım oyunu sonunda benzer bir ‘bükücü’ olursunuz. ( umarım olursunuz 🙂 )

  • Yakup Bayrak

   Fırat yorumun için çok teşekkür ederim. E-devletin fonksiyonalite açısından çok hızlı geliştiğine de bu gelişimin deneyim tasarım eksenindeki zaafiyetlerine de katılıyorum. Devlet ile çalışmak zor 🙂 Ama üzerimize görev düşerse, çalışma şartlarında da anlaşırsak neden olmasın. Zevkle bükeriz 🙂

 • 94148d60d65333e5e0f9f25567749304

  Alan dışından biri olarak rahat okuyabildiğim ve tasarım dünyasına beni yaklaştıran bir yazıydı. Link verdiğiniz ‘design process’ yazısı da çok faydalı oldu. Emek ayırıp yazıya döktüğünüz için çok teşekkürler.

Keşfetmeye Devam Et