Son bilgi mimarisi bükücü: Ben Terrett

Son bilgi mimarisi bükücü: Ben Terrett Ben Terrett

www.gov.uk, nam-ı diğer Büyük Britanya Krallığı e-Devlet platformunun efsane tasarım hikayesinin en zor döneminde projenin liderliğini üstlenen Ben Terrett ile tanıştım ve onunla birlikte SHERPA Blog okurları için bir mini röportaj hazırladık.

Ben’i henüz tanımıyorsanız, tanıdığınıza çok mutlu olacağınıza ve ondan ilham alacağınıza eminim. Tanıyorsanız da gov.uk’in arkasındaki başarı hikayesini birinci ağızdan dinleme fırsatı bulacaksınız. Özetle, bu röportajda kaybeden yok 🙂

gov.uk’in ve bu röportajın hikayesi

Bazı web siteleri vardır, ziyaret ettiğinizde neyin nerede olduğunu şak diye bulur, aradığınızı bulma hızınıza şaşırırsınız ya, işte www.gov.uk nam-ı diğer Büyük Britanya Krallığı e-Devlet platformu da benim için o web sitelerinin başında geliyor. İçerisinde 25 bakanlığın, 407 devlet biriminin içeriğini barındıran bu alan adının hikayesini merak edip araştırdığımda, bu devasa dijital dönüşüm operasyonunun arkasında, 2010 yılında Britanya Krallığı’nda dijital ekosistemine yaptığı katkılar neticesinde “Dijital Şampiyon” olarak anılan Martha Lane Fox’un İngiliz hükümetine, devletin internet aracılığıyla sunduğu servislerinde radikal bir iyileştirmeye gidilmesine ihtiyaç duyulduğunu aktaran “Directgov 2010 and beyond: Revolution not evolution” isimli raporunun yer aldığını öğrendim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarım sürecinde nasıl daha iyi geribildirim verilir?

Tasarım sürecinde nasıl daha iyi geribildirim verilir?

Gizle