Front-End Teknolojileri Konferansı’nın ardından…

Front-End Teknolojileri Konferansı’nın ardından…

Frontend İstanbul‘un düzenlediği etkinlikte sektörde Türkiye’nin öncüleri olan, ilham veren ve yol gösteren profesyonellerle birlikteydik. Gün boyu yaptığımız röportajları ve merak edilenleri SHERPA Blog okurları için derledik.

Konferans boyunca ulusal ve uluslararası firmalarda çeşitli görevler üstlenen 5 konuşmacı ile sohbetler gerçekleştirdik. Bilgem Çakır ile oyun sektörünün bugünü ve geleceğini, Yaprak Ayazoğlu ile akademik eğitim ve sektörel bilgi arasındaki farklar ve yeni başlayanlar için Lonca üzerinden verdikleri eğitim desteği, Fatih Kadir Akın ile sektörün 11 yılda ne yönde ilerlediği ve nelerin değişti ve Burak Yiğit Kaya ile de dünyanın en büyük yazılım firmalarından birinde çalışmanın nasıl bir deneyim olduğu üzerine keyifli sohbetler ettik.

İyi seyirler!

Bilgem Çakır – Chief Creator, Night Lore Studios

Yazılıma bakış açısını “kod püristi” olarak tanımlayan Bilgem Çakır, yaklaşık 30 yıldır yazılım ve oyun geliştirici olarak  aralarında Amazon ve Microsoft‘un da bulunduğu dünyanın en büyük firmalarında çalıştı. Yalın Kod ismini verdiği websitesi ve YouTube kanalıyla bir yandan sektöre dair tecrübelerini Türkçe olarak paylaşıyor, diğer yandan da henüz kariyerinin başında olan insanlara yol göstermeyi amaçlıyor. Kendi kurduğu Night Lore Studios ile de bağımsız oyun geliştirmeye devam etmektedir.

Burak Yiğit Kaya – Front End Engineer, Facebook

ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Kaya. üniversitenin ilk yılında bir yazılım şirketinde Delphi yazmaya başlayarak kariyerine başlar. Sırasıyla yazılım geliştirici, web geliştirici, ağ yöneticisi, sistem yöneticisi, DevOps ve front-end geliştirici rollerini üstlenir. Sonrasında yurtdışına çıkar ve önce Disqus, ardından da Facebook Londra ofisinde çalışmaya başlar.

Yaprak Ayazoğlu – Front-End Developer, Bol.com

Uzun süre güneş ve hidrojen enerjili araç projelerinde yer alan Ayazoğlu, bu alanda bir çok yarışmada da yer aldı. Yüksek lisans sırasında bulut bilişim ile tanıştı ve o günden bu yana Türkiye’nin ilk 5G destekli “software-defined network” altyapısından, Hollanda’nın bir çok prestijli BT firması için yazılım çözümlerine kadar birbirinden farklı disiplinlerde projeler geliştirdi. Halen Hollanda’da bol.com bünyesinde frontend geliştirici olarak çalışıyor.

Fatih Kadir Akın – Full Stack Developer, Protel

Protel’de arayüz geliştirme ekibinde görev alan Akın, öncesinde ise Hepsiburada, webBox, Koding ve Markafoni’de arayüz geliştirici olarak çalıştı. Bunların yanı sıra stickker.net adında küçük bir girişimin de sahibi olan Akın, iş dışında ise hobi olarak etimoloji ile ilgileniyor.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Dilek Dayınlarlı ile Türk girişimlerini küreselleştirmek üzerine

Dilek Dayınlarlı ile Türk girişimlerini küreselleştirmek üzerine

Gizle