Röportajlar

Geçmişten gelen gelecek: Video içeriğin yükselişi

Tasarım Sohbetleri serimizin 8. bölümünde konumuz eski dostumuz video. Sunumu, kürasyonu, abonelik ekonomisine etkileri, basit bir izleme aksiyonunun arkasında yatan karmaşık algoritmaları ile son yıllarda büyük bir yükseliş trendi yaşayan videoları 9:16 kurucu ortağı Cihan Ergür ile konuştuk.

Berk Bayri 29 Mayıs 2018

Video üretimi hiç bu kadar kolay olmamıştı. Günümüzde calı yayın imkanı sunmayan bir video platformu yok. Facebook, YouTubeInstagram, Twitter başta olmak üzere ister sadece video içeriğe dair olsun, isterse de bir sosyal medya kanalı olsun, Andy Warhol’un bahsettiği o 15 dakikalık ünlülük hali artık gerçekten de “parmaklarımızın ucunda”. Öte yandan videonun tüketimi de hiç bu kadar kolay olmamıştı. Profesyonellerin yarattığı her tür video içerik Netflix, Amazon, Hulu ve HBO gibi devlerin geliştirdikleri kendilerine has algoritmalar, makine öğrenmesi ve abonelik sistemleri gibi yeni teknolojik/ekonomik modeller sayesinde çok büyük kitlelere çok kısa sürelerde ulaşabiliyor.

Durum böyle olunca, içerik imparatorluğunun yeni bir kralı olduğunu söylemek iddialı bir açıklama değil, gerçekçi bir öngörü oluyor. Video dünyasında son yıllarda yaşanan bu yükselişi ve hareketliliği, 14 yıldır markalara dijital pazarlama alanında strateji ve yaratıcılık alanlarında h,zmet sağlayan ve danışmanlık yapan Cihan Ergür ile konuştuk.

İyi seyirler!

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et