Geleceğin teknolojisi, bugün: Robotik cerrahi

Geleceğin teknolojisi, bugün: Robotik cerrahi

Kullanmak ve yönetmek için uzmanlık gerektiren cihazları ve yazılımları incelediğimiz Sıra Dışı Arabirimler video serimizin yeni bölümünde oldukça heyecan verici bir cihazı inceledik: Da Vinci Cerrahi Sistemi. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan ancak 2000’lerin başında FDA onayı alarak küresel çapta hastane ve operasyonlarda kullanılmaya başlanan bu cihazı ve özellikle dijital teknolojilerle doğru orantılı olarak katettiği yolu, sunduğu deneyimi ve kullanıcılarının geleceğe dair beklentilerini bize Medipol Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Bayrak anlattı.

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi, insan cerrahların geniş kesikler açmadan ve neredeyse sıfıra yakın kanama ile ameliyat gerçekleştirmelerini sağlayan robotik bir cerrahi sistemidir. Sürekli olarak Internet’e bağlı olarak çalışan bu cihaz, üzerindeki onlarca sensör ve kamera ile bir yandan cerrahlar için mükemmel bir asistan iken, diğer yandan da özel yazılımı sayesinde çeşitli hastalıklara ve vücut yapılarına göre veri de topluyor. Vücut içi görüntüleri 10 kata kadar büyüterek cerrahlar için adeta kocaman bir çalışma alanı yaratan özel 3 boyutlu kamera sistemi ve tıpkı insan eli gibi 540 derece hareket edebilen kollarla donatılan bu robot, cerrahların gelişmiş görme, hassasiyet ve kontrol ile çalışmalarını sağlıyor.

Şimdi sözü doktorumuza bırakıyor ve kendisine değerli vaktini ayırıp bize en ince detayına kadar anlatıp gösterdiği için tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İyi seyirler!

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Bir portakal nasıl paylaşılır?

Bir portakal nasıl paylaşılır?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Beyaz tahtayı Da Vinci gibi kullanın

Beyaz tahtayı Da Vinci gibi kullanın

Gizle