Bizce Google Tag Manager

Google Tag Manager‘ın, oyunu baştan aşağıya değiştiren bölümü olan “Tag”i, her ne kadar doğru çeviri olsa da “etiketleme” kelimesi ile Türkçeleştirmeyi kabullenemiyorum. Bizim için GTM aslında bir veri edinme merkezidir. Biz henüz daha ölçümleme adına herhangi bir işlem yapmamışken, KPI’larımızı belirler belirlemez öncelikle bu verileri toplayacağımız yere bakarız. Kod bir tarlaysa onu sürmek için en iyi kullanılacak araç GTM olabilir ancak mantığıyla…

GTM’in, bu sonuca varmamıza neden olan ilk özelliği koda minimum (hatta ölçümleme düşünülerek ve özenle yazılmış bir kodda hemen hemen hiç) müdehale etmeden veri edinebilmemizi sağlamasıdır. Bunun faydalarını bir müşterinin IT ekibiyle çalışan 3. taraf olan tüm meslektaşlarımızın anlayacağından şüphem yok. Hatta çoğu zaman 3. taraf olmanıza da gerek yok ancak konuyu dağıtmamak için bu kısmı hızlı geçiyorum. Sonraki önemli özelliği ise bize süreç otomasyonu sağlamasıdır. Doğru bir temel ve yapılandırma ile otomatik olarak event collection yapabilmesi yani kendi kendine “Event kategorim bu; aksiyonum şu label, olarak da bunu yazacağım” diyerek Google Analytics’e veri göndermesi, bence en hafif terimiyle “çok iyi” bir özellik. Son olarak bizim takıntımız olan “sistemli iş yapmak” ön şartına uygun olması, bir taxonomy dokümanı yaratmamıza bu dokümanı referans alarak isimlendirme ve sınıflandırmalarımızı en ince ayrıntısına kadar uygulamamızı sağlaması da cabası.

Aslında GTM’in artı ve eksileri başlığında yeni bir yazı hazırlayıp, zibilyon adet alt başlık açıp, duygu ve düşüncelerimi orada da yazabilirdim. Ancak bu hareketin, GTM’i olduğu gibi ya da bizim onu nasıl kullandığımız konusunda fikir sahibi olmak isteyebilecek olan insanlara pek de faydası olmayacağını anlamam uzun sürmedi. Bu nedenle GTM’i benden 250 kat daha iyi kullanabilen sevgili çalışma arkadaşım Başar Şen’in fırınından sıcak sıcak DAM Growth Hackers için çıkarttığı sunumu sizlerle paylaşmayı tercih ettim.
“Şunu nasıl yaparız?” derseniz, bize ulaşın hemen yardımcı olalım 🙂

 

Bugün 0 makale daha okuyabilirsin. Sınırsız okumaya devam etmek için
Ücretsiz Kaydol

Bu içerik SHERPA Blog okurlarına özel.

Devamı ve daha fazlası için sadece okur girişi yapman yeterli.

Kullanıcı deneyimi (UX), tasarım ve teknoloji alanında bilgini pekiştir.

Kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum.
Neden kaydolmalıyım?