İncelemeler

İçindeki yaratıcı potansiyeli serbest bırakmak

"Yaratıcı genlerin ya doğuştan vardır ya da yoktur" görüşü bir efsane mi? Ömer Arı, Tom ve David Kelley'nin Yaratıcı Özgüven kitabını inceledi.

Ömer Arı 06 Kasım 2020

Yaratıcı Özgüven, insanların veya kurumların tüm potansiyellerini serbest bırakmalarına, yaratıcı özgüvenlerini inşa etmelerine yardımcı olmak amacıyla kaleme alınmış bir kitap. Yazarları Tom ve David Kelley kardeşler yaratıcı özgüveni “çevrenizdeki dünyada değişim yaratma kabiliyetinize inanmak” olarak tanımlıyor. “Yaratıcı özgüven bir kas gibi, çaba ve deneyimle güçlenip beslenebilir. Hedefimiz, içimizdeki bu özgüveni oluşturmaktır” diyor Kelley kardeşler.

Kitabın, “İnovasyonun Kalbi” başlığıyla verilen girişi “ya doğuştan yaratıcı genlerin vardır ya da yoktur” düşüncesinin bir “yaratıcılık efsanesi” olduğu görüşüyle başlıyor. Kitap, bu efsanenin tam tersinden bahsediyor ve temelinde de hepimizin yaratıcı olduğunu savunuyor. Bunun kuru kuruya bir inanç olmadığını anlatılan örnek vakalarda detaylıca gözlemliyoruz. Kimi zaman bir insanın hayatını değiştiren, bazen de kitleleri etkileyen ürünlerin geliştirilmesine kadar farklı konularda örnekler veriliyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • F. E.

    Kitaba kendini çeken bir inceleme olmuş. En yakın zamanda edinip okuyacağım.

İlgini çekebilir