Web tarayıcınızı değiştirmenin vakti geldi mi?

Web tarayıcınızı değiştirmenin vakti geldi mi?

Dijital deneyimler; tasarımcılar, geliştiriciler ve en önemlisi kullanıcı açısından sürekli güncelleniyor, değişiyor ve gelişiyor. Bu deneyimlere ve online içeriklere erişimin değişmeyen aracıları ise web tarayıcılar. Günümüzün zengin dijital deneyimler ve içerikler dünyasında standart ve popüler talepler doğrultusunda artık standartlaşan web tarayıcılar ihtiyaçlarınızı karşılamaya pekala yeterli. Ama standartların üzerinde beklentileri olan kullanıcılar için web tarayıcı yenileme zamanı çoktan geldi.

Geride bıraktığımız yirmi senelik zaman diliminde, sadece teknoloji değil dijital içerik ve deneyimler de inanılmaz bir hızda gelişti. Doksanların son çeyreğinde standart olan “internete girmek” terimi, kablo bağımlısı çevirmeli ağ ve sinir bozucu modem sesiyle birlikte müzelik olurken; online deneyimler çok kısa zamanda masaüstünü ve WWW sınırlarını aştı.

Hızla gelişen mobil cihazların da güdümüyle, sosyal medya uygulamaları ve yenilikçi dijital platformlar son derece zengin içerikleri ve birbirinden ilginç erişim yöntemlerini hayatımızın birer parçası haline getirdi.

Dilerseniz bir zaman makinesine atlayın ve 1997 senesindeki kendinize ekranı sağa kaydırmak” ya da “takipe takip” konularından bahsedin. Her neyse, telefonunuzun şarjının nasıl yarım günde bittiğini anlatırken zaten sizi ciddiye almayı bırakacaktır.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bu yirmi yıllık süreçte neler değişmedi ki? Pek çoğumuzun internetle tanışmasına vesile olan Internet Explorer, bir zaman sonra “başka bir tarayıcı indirmek için en iyi tarayıcı” unvanının sahibi oldu. Netscape öldü yaşasın Mozilla derken veliahtı Firefox egemenliğini ilan etti. Açık kaynak kodunun başarısına bir de Google eli değince, yeni nesil Chrome son dönemin en gözde web tarayıcısı olarak tacı devraldı.

Daha yetenekli, daha güvenilir ve daha hızlı bir web tarayıcı kullanma isteği, aradaki bazı adımları atlasak da hemen hemen hepimizin benzer bir değişim sürecini yaşamasına sebep oldu. Internet Explorer’ı terkedip Firefox’a geçtiğiniz günü ve sonra Firefox’u bırakıp Chrome’u seçtiğiniz günü hatırlıyor musunuz? Daha kullanışlı bir arayüz, daha güçlü işlevler ve belki de en önemlisi daha fazla hız sizin de kalbinizi çalmayı başarmamış mıydı?

Uzun zamandır kullandığım ancak özellikle son birkaç aydır bir türlü doymayan bir RAM canavarına dönüşen Google Chrome ile vedalaşmaya karar vermemin en önemli sebebi de herhalde bu heyecanı yeniden yaşamak istemem oldu. Gelen gideni aratır kalıbının geçersiz olduğu web tarayıcı değiştirme hamlesi için belki de doğru zaman geldi. Peki bugün, bu değişim hangi yönde olmalı? Alternatiflere birlikte göz atalım.

Brave

Teknoloji ilerledikçe internetim neden hızlanmak yerine yavaşlıyor diyorsanız, Brave derdinize derman olmak için tasarlanmış bir web tarayıcı. Online deneyiminizi ilanlardan, takip yazılımlarından temizleyen ve veri güvenliğinizi maksimum seviyede sağlamayı amaçlayan bir ekip tarafından yaratılan Brave, hem masaüstünde hem de mobilde hizmetinizde.

Öne çıkan özellikleri: Hızlı, Yalın, Güvenli
Web sitesi: Brave.com

 Opera

Tüm zamanların en sevilen “alternatif” web tarayıcısı Opera, bu kez gözünü zirveye dikmiş gibi görünüyor. Yeni sürümünde ücretsiz dahili VPN, reklam engelleyici, haber okuyucu gibi şahane özelliklerine, WhatsApp, Telegram ve Facebook Messenger gibi önde gelen mesajlaşma platformlarını ekleyen Opera artık sadece bir web tarayıcı değil, tastamam bir online iletişim merkezine dönüşmüş. Peki tüm bu özelliklerin bedeli ne? Hiçbir şey.

Yüksek performans gerektireceğini düşündüren pek çok özelliğine rağmen Opera, güçlü rakibi Chrome’dan çok daha hızlı ve stabil çalışıyor. Üstelik Chrome’da kullanmakta olduğunuz tüm eklentiler Opera’da da çalışıyor. Yani mevcut deneyiminizden taviz vermeden daha yüksek performans yakalamak, üstüne üstlük mobil mesajlaşma kanallarınızı da elinizin altında bulundurmak isterseniz Opera’yı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Öne çıkan özellikleri: Hızlı, Fonksiyonel, Sosyal
Web sitesi: Opera.com

 Vivaldi

Kullandığınız tüm araçlar kişiselleştirilebilirken web tarayıcınız neden kişiselleştirilmesin, öyle değil mi? Vivaldi sıradan kullanıcılardan ziyade her detayı özelleştirmekten zevk alan özel kullanıcılar için tasarlanmış bir web tarayıcı. Her detayı derken gerçekten de her detayı kastediyorum. Arayüz yerleşim seçenekleri, gelişmiş sekme yönetimi, özel komutlar tanımlama gibi özellikler Vivaldi’yi eşsiz kılıyor. Başka bir deyişle, dijital dünyayı deneyimleme biçiminizi değiştirmek Vivaldi sayesinde elinizde.

Öne çıkan özellikleri: Hızlı, Kişiselleştirilebilir, Fonksiyonel
Web sitesi: Vivaldi.com

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Neye göre başarılısın?

Neye göre başarılısın?

Gizle