Akıllı saat ile yaşamak

Akıllı saat ile yaşamak

Apple’ın, akıllı kol saati Apple Watch’ı tasarlarken yola çıktığı düşünce, aslında adeta yapışık yaşadığımız telefonlarımızı bir nebze elimizden düşürmemizdi. Steve Jobs’ın rehberliği olmadan tasarlanmış olan bu ilk ürün, bazıları için bir yük olsa da; aktif kullanıcılar, akıllı saat fonksiyonlarını efektif bir biçimde hayatlarına işlemiş durumdalar. İşte günlük yaşamınıza adapte edebilirseniz gerçekten işinize yarayacak 5 akıllı saat uygulaması…

1. Toplantım var  

Hiç bilmediğiniz bir yere toplu taşımayla gitmek bazen yorucu olabilir. Özellikle bol aktarmalı, bol taşıt değiştirmeli bir şehirdeyseniz… Bu uygulamayla bir anlamda zaman satın alıyoruz da diyebiliriz:
Citymapper, mobil uygulamasını Apple Watch’a da entegre etmiş. Uygulama Londra, NewYork, Tokyo gibi büyük şehirlerde sizi hem sürüş hem de toplu taşımada yönlendiriyor ve canlı olarak otobüs ve tren saatlerini yayınlıyor. Sizi bir sonraki dönüş için ya da otobüsten inmeniz gerektiği zaman uyarıyor. Tek kusuru, trafiği işin içine katmıyor.

2. Beş yüz şifre ve ben  

Bu kadar çabuk sonuç alabileceğiniz bir şey için kocaman telefonunuzu çıkarmadan saniyede işinizi halledebilmek harika olsa gerek. Eğer “şifremi unuttum” butonu yakın arkadaşınızsa bu uygulamaya sıkça ihtiyacınız olabilir:
1Password, ödeyeceğiniz miktara göre şifrelerinizi ve özel notlarınızı tutabileceğiniz bir uygulama. Adresler, kredi kartı numaraları ve şifrelerinize 4 haneli kullanıcı dostu büyük tuşlarla girebileceğiniz şifrenizin altına saklayabilirsiniz. Üstelik bir şifreniz ihlal edilmiş durumda ise sizi hemen bilgilendiriyor ve şifrenizin yenilenmesi gerektiği hakkında sizi uyarıyor.

3. Güç bende artık  

Internet nesneleri ve teknolojik aletleriniz artık eve sığmıyorsa, akıllı saatinizle harikalar diyarına kolaylıkla adım atabiliyorsunuz:
Roomie olarak bilinen bu harika uygulama ile evinizi tek bir kumanda oile kontrol altında tutabiliyorsunuz. Sadece akıllı televizyonunuzu ve yayın alıcınızı değil, TiVo ya da Apple TV cihazlarınızı kontrol edebilir, evinize girdiğinizde Wi-Fi bağlantılı klimanızı ya da ışıklandırmanızı da bir tuşla yönetebilirsiniz. Ayrıca eski TV kumandalar gibi kızılötesi sensörleri de Wi-Fi sinyallerine dönüştürme gibi bir özelliği de var.  Bu özellik de IP ile kontrol edemediğiniz cihazları da yönetebilmenizi sağlıyor.

4. Aklımda kalmasın  

Günde 10 fikir bulmak gibi çılgın bir maratonun içindeyseniz, not defterine ya da telefona ihtiyaç kalmayan günleri eminim dört gözle bekliyorsunuzdur:
Just Press Record iPhone’da çok verimli bir uygulama, sadece kaydet tuşuna basıyorsunuz, sesi kaydediyorsunuz, durduruyorsunuz ve kaydınız anında cloud ile senkron ediliyor ki uygulamayı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği de bu olsa gerek. WatchOS 2 ile bu uygulama artık kesinlikle olması gereken yeri bulmuş durumda. Uygulamayı her açtığınızda kayıtlarınız birbirine aktarılıyor ve her platformdan kayıtlarınıza erişebiliyorsunuz. 

5. Oyunsuz olmaz

Küçücük ekranda oyun oynanmaz demeyin, her platforma uygun bir oyun her zaman bulunur:
Lifeline… eğer RPG Adventure oyunlarını seviyorsanız bu oyunu muhakkak oynamalısınız. Mesajını aldığınız karakter Taylor, bir astronot ve ne olduğunu bilmediğimiz bir nedenden kaza yaparak bir gezegene düşmüş. Siz de ona görevlerinde yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Harika diyaloglar ve heyecanlı bekleyişler sizi bekliyor. Konsept olarak bu oyunu bir kol saatinde oynamak gerçekten çok farklı bir deneyim olsa gerek.
  • mustafacamalti

    Ses kaydetme ve şifre uygulamaları saat platformunda verimli kullanılabilir gibi gözüküyor.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Yatırımcı Sunumları Dizisi: Mattermark

Yatırımcı Sunumları Dizisi: Mattermark

Gizle