Listeler

Bünyeye zarar 5 kullanıcı deneyimi

En göze batan, sıklıkla karşımıza çıkarak bizi kullanıcı olarak yoran deneyim problemlerini listeledik.

Selen Şentürk 20 Kasım 2015

Çoğumuz, günümüzün önemli bir kısmını internette geçiriyoruz. Ve şanslıyız ki, kullanıcı deneyimi, tasarımın önemli bir parçası haline geldiği için internetteki deneyimimiz son yıllarda biraz daha iyi hale geldi. Fakat, her zaman harika bir deneyim yaşayabilmemiz, tabii ki mümkün olmuyor.

Kullanıcı için can sıkıcı deneyimlerden en önemli 5 tanesine gelin birlikte göz atalım.

  • Üyelikten ayrıldıktan sonra ana sayfaya yönlendirilmek

Bir zamanlar, bir sitenin e-bülten’ine abone olduğunuz fakat sonrasında gelen kutunuza her hafta düşen e-bülten’lere hiç bakmadığınız olmuştur. İşte ben de bunu yaşadığım bazı markaların e-bülten listesinden çıkmak üzere harekete geçtim. Çoğu e-postada süreç gayet basit işliyor. E-postanın alt kısmında saklanan “Abonelikten Çık” bağlantısını bul, tıkla ve tipik bir “Ayrılmanıza üzüldük” yazan onay ekranı gör.

Evet, gayet net. Ama aldığım e-postalardan birinde bu bağlantıya tıkladığımda, konunun orada kapanması ne yazık ki pek mümkün olmadı. Onay ekranının beni otomatik olarak anasayfaya yönlendirmesi, hem kullanıcıyı tekrardan kazanıma yönelik bir hareket olmadı, hem de gayet can sıkıcı bir deneyim sundu.

Üstünde yeteri kadar düşünülmemiş stratejilerden biriydi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir