Listeler

Kullanıcıyla e-posta iletişiminde 4 temel kurgu başlığı

İnternet sitesi kullanıcısıyla kurulan e-posta iletişiminin daha sağlıklı ilerlemesi için, adım adım kullanılacak olan e-postaların kurgulanması ve kişiye özel hale getirilmesi gerekir. Bu yazıda, bu süreçlerin inceliklerinden ve uygulanışlarından bahsettik.

Serhan Yazar 12 Ağustos 2015

Web sitesi sahibi firmalar olarak, sitelerinizden beklentileriniz farklı olabilir. Direkt satış yapan bir e-ticaret sitesi, yalnızca teklif verilebilecek bir site ya da farklı, çeşitli senaryolarla kurgulayarak, yapıyı oluşturmuş olabilirsiniz. Yine de, bir ziyaretçi size e-posta adresini bıraktığında, web sitenizin işi biterken, sizin işiniz yeni başlıyor demektir. Ziyaretçiniz artık herhangi biri değil, size bilgilerini sunmuş potansiyel müşterinizdir. Durumu daha bu aşamadan itibaren kişisel olarak düşünmekte fayda var.

İlk temas anından itibaren, her adıma göre özel hazırlanmış e-posta içerikleriniz ile onunla iletişime geçebilirsiniz. Her başlıkta farklı bir süreç için birer örnekle, kurguların nasıl olabileceğini size aktarmaya çalışacağım.

Not: Bu yazı e-posta pazarlamayı konu edinmemektedir. Yani, pazarlama amaçlı gönderilen e-postalar konu haricinde tutulmuştur.

Karşılama

İlk e-postamız, karşılama yapıp, kullanıcıda kişisel deneyimine dair ilk intibayı bırakmak amacıyla kullanabileceğimiz ilk aracımızdır. Bu seride göndereceğiniz e-posta sayısı ve doğal olarak içerikleri, yaptığınız işe göre farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda sadece bir Hoşgeldiniz e-postası yeterli olabilirken, detaylı yapıya sahip bir yazılım sunuyorsanız, Hoşgeldiniz ile başlayan ve yazılımın müşteriniz tarafından nasıl daha iyi kullanabileceğini örnekleyen bir e-posta serisini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bu seri e-postalar konusunda, en iyi örneklerden biri olarak, benim de severek kullandığım bir web aracı olan ‘Hotjar’ gösterilebilir.

Kullanıcısı olduğunuz andan itibaren size ‘Hoşgeldiniz’ e-postasının yanı sıra, aracın özelliklerini anlatan eğitim serisini göndermeye başlıyor. Aşağıdaki ekran fotoğrafına dikkat edecek olursanız, her e-postanın ‘Hi Serhan’ ile başladığını görebilirsiniz. İletişimin kişiye özel olması hususu doğru biçimde uygulanıyor. Ayrıca, gönderen kısmında, sadece firma adı değil, aynı zamanda firmada kimin bu e-postayı gönderdiği de belirtiliyor ve kişiye özel olma hali pekiştiriliyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et