Listeler

Metinlerinizi ahenkle dans ettirecek 5 yazım tekniği

Yazmanın “doğru” veya “yanlış” bir yolu yoktur. Sadece eldeki durum için en iyisini kullanmanızı sağlayan bilgi ve tecrübeye sahip olmanız gerekir. Ancak izlemeniz gereken bir kural vardır: Yazım teknikleri tıpkı yemeklerimizdeki baharatlar gibidirler; azı vasata, fazlası ise ağırlığa yol açar.

Alkan Dalkılıç 19 Temmuz 2019
internet-yazim-teknikleri

Kodlamayı küçük parçalara ayırmak kolaydır. Nesneler. Değişkenler. Döngüler.

Peki metinleri? Pek değil. Tabii ki, “cümleler” ve “paragraflar” var, ancak bunun ötesinde, çoğu insan metin yazarlığını bir “iş” yapan şeyin ne olduğu hakkında bir fikre sahip değil.

Peki, aslında yazar olmayan kişiler bir web sitesi için metin yazarsa ne olur dersiniz?

İşin pek de iyi sonuçlanmayacağı kesin, ne de olsa ellerinin altında ve kullanımlarına açık olan birçok metod ve yöntemden habersizler.Ne kadar da acı! Oysa ki bunların farkında olmak, metinlerinize şarkılar söyletebilir, belirli demografilere ayrılmış hedef kitlenize uygun bir anlatım sağlayabilir veya insanları satın almaya teşvik edebilir. Tekrarlama, simetri ve ahenk gibi kavramlar ise cephaneliğinizin birer parçasıdırlar. Bu yöntemleri bilmeden doğru bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz, ancak bilinçli kullanım her zaman daha iyidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • kamilklkn

    Merhaba, bu konuda kaynak önermeniz mümkün mü? Daha derinlemesine öğrenmek adına.

    • Alkan Dalkılıç

      Merhaba, metin yazarlığı konusunda kendinizi geliştirmek için öncelikle hangi alana odaklanacağınıza karar vermeniz gerekli. Metin yazarlığı başlığı altında (dijital sektörde) kullanıcı deneyimi yazımı (UX writing), içerik yazarlığı (content writing), SEO odaklı metin yazarlığı (SEO writing), sosyal medya/reklam yazarlığı gibi altbaşlıklar bulunuyor. Bunlardan birisinde uzmanlaşmaya karar verdikten sonra o alana dair okumalarınızı yapabilirsiniz.

İlgini çekebilir