Listeler

Online satın alma sürecini iyileştirmenin 5 kısayolu

Gerçek hayatta, bir müşteri alışveriş süreçlerini tamamlayıp kasaya geldiğinde, satın alacağı ürünleri görür; isterse sipariş listesinden çıkartır ve bu aşamanın tamamında terminal POS'un kendine dönük ekranında, ödeyeceği toplam bedeli görebilir. Dijital alışveriş deneyiminde de benzer bir akışı ve dönüm noktalarını göz önünde bulundurarak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi kurgulamak mümkün.

Orkun Duyar 15 Ağustos 2016

E-ticaret sitelerinde satış kurgusu, fiziksel mağaza deneyiminde olduğu gibi iki aşamadan oluşur: Ürünlerin müşterilere sergilenmesi (reyonlar) ve satın alma süreci (kasa). Kullanıcılar, mağaza deneyiminde aradıklarını kolayca bulup doğrudan satın alma işlemi için kasaya yönelirler. Bizim değineceğimiz kısım da tam olarak burası.

Gerçek hayatta, bir müşteri alışveriş süreçlerini tamamlayıp kasaya geldiğinde, satın alacağı ürünleri görür; isterse sipariş listesinden çıkartır ve bu aşamanın tamamında terminal POS’un kendine dönük ekranında, ödeyeceği toplam bedeli görebilir. Dijital alışveriş deneyiminde de benzer bir akışı ve dönüm noktalarını göz önünde bulundurarak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi kurgulamak mümkün. Online satın alma süreçlerinizi bu çizgide optimize etmeniz için size birkaç kısayol önerimiz var:

1. Fazlalıklardan kurtulun

Alışverişi tamamlama (Check out), kullanıcının satın almak istediği ürünleri sepetine eklemesi ve satın alma işlemini gerçekleştirmesi adımlardan oluşur. Bu sebeple, bu aşamada kullanımı zorlaştırıcı, kafa karıştırıcı ve kullanıcıların öncelikli görevi olan “satın alma”yı zorlaştırıcı navigasyon öğelerini gizlemek, kullanıcıları satın almaya teşvik edecek önemli etkenlerden birisidir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir