Orkun Duyar

Orkun Duyar

UX Designer @SHERPA

Doğum tarihine bakarak, ekibin altyapıdan A takıma yükselmiş, büyük umutlar beslenen genç yeteneklerinden olduğunu söylemekte beis görmediğimiz Orkun ’90 İstanbul doğumlu. Ortalamasını aldığımızda, çocuklukta futbolla kurulan ilişki konusunda bir Türkiye gerçeğini yansıttığını gördüğümüz ekibimizin, çocukluğunu sokaklarda futbol oynayarak geçirmiş neferlerinden bir diğeri Orkun. Ayrıca doksanlar çocuğu olarak, tasodan ve bu kirli uğraştan gelir elde etmekten de eksik kalmıyor o yıllarda. Bu minvalde geçen günlerin ardından başlayan okul macerasında, gelecek yıllardaki uğraşlarının eksenini ve mesleğini belirleyecek olan ilk parıltıyla, ortaokul döneminde çok sevdiği resim hocası ve okulda açılan minik resim kursu vesilesiyle karşılaşıyor.
Fırtınalı okul hayatı, çalışılmadan girilen sınavlar sonrası, o dönem uzay eriği olarak görülen bilgisayarın etkisiyle, Kadırga Teknik Meslek Lisesi’nde bilgisayar programcılığı okuyarak devam ediyor. Ortaokul yıllarında yaşadığı parıltının devam filmi niteliğindeki olayı lise yıllarında, çok da ilgilenmediği programlama dersleri yerine, yeni aldığı bilgisayarına kurduğu Photoshop ve Flash programları aracılığıyla yaşıyor. Bunlar vesilesiyle, isyankar rocker ergen klasiği olarak, yanarlı dönerli, karanlık ve de saykodelik çokça desen üzerinde uğraştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Meslek Yüksekokulu’nda devam ediyor öğrenim yılları.
Kampüs giriş kapısıyla sınıf giriş kapısı arasındaki mesafeden nefret ettiği, yemekhanesinden pek memnun olduğu bu okulda eğitim hayatını sürdürürken bir yandan çalışıyor. Okuldaki üçüncü yılında, güzel sanatlar fakültesinde devam etmek fikri üzerine, Ada Sanat’ta çizim eğitimi alıyor kısa bir dönem. Sonradan güzel sanatlarda resim bölümü okumaktan vazgeçse de, artık tasarlayarak yeni şeyler meydana getirmenin ve hayallerini kağıda dökebilmenin kendisini en mutlu edecek gelecek fikri olduğundan emin olarak, grafik tasarım kursuna başlıyor. Sherpa’daki günleri de bu kurs vasıtasıyla tanıştığı Behance üzerinden yayınladığı işlerinin, Selen tarafından keşfedilmesiyle start alıyor.
Önünde uzanan yıllarda, yurt dışına yerleşip iyi bir dünya vatandaşı ve tasarımcı olmanın hayallerini kuran Orkun, iş haricindeki kısıtlı zamanlarında film izliyor. En sevdiği film Into the Wild ve dönüp dönüp okuyacak kadar sıkı bir Harry Potter hayranı. Radiohead ve Arctic Monkeys ile de ciddi düşünüyor. ‘Yaptığın işi düzgün yap’ diyerek SHERPA’da üretmeye devam ediyor.