Pixar Esanslı 5 Altın UX Prensibi

Pixar Esanslı 5 Altın UX Prensibi

İşin içinde Pixar olunca, bizde akan sular duruyor. Belki bazılarınız, eski Pixar’lı sanat yönetmeni Emma Coasts’ın Pixar’daki hikayeleştirme prensipleriyle ilgili seri bombardımanla, Twitter üzerinden paylaştığı 22 prensibi okumuştur. Okuyamayanlar için Pixartouchbook.com’da güzel bir derleme de yapılmış. Mutlaka göz atmanızı öneririm. Peki ne oldu da 22 prensip, UX’e uyarlanarak 11’e indirildi? İşte bunlar hep iteratif yaratıcılık denemeleri… Gelin, adım adım, işin nereden nereye geldiğini sizinle paylaşalım.

ThougthWorks’teki meslektaşlarımızdan Valeria Spirovkski, geçtiğimiz günlerde ThoughtWorks’ün Medium Collection’ında güzel bir yazı paylaştı. Kısaca özetlemek gerekirse, Valeria yazısında, Emma Coasts’ın Pixar’da insana dokunabilen hikayeler oluşturulurken derlediği “Pixar’da hikaye oluştururken en çok dikkat edilen 22 prensibi” nasıl olup da UX perspektifiyle yorumlayabileceğimizi anlatıyor. (Şahane bir yazı… Mutlaka okuyun.) İki örneğini aşağıda paylaşacağım image-macro’lar da cabası…

UX-Principles-1-image-macro UX-Principles-4-image-macro

Yazı ve image-macro’lar çok güzel öyle değil mi? (Yazıyı okumadan buraya gelen “Hee hee” diyip geçebilir.) Şimdi de yazının, tüm okuduklarımızı hazmedip bir iterasyon daha yaparak, bu 22 tane (akılda tutması çok zor) UX prensibini bizim nasıl olup da 5 ana prensipte topladığımız bölümüne geliyoruz…

22’den 5’e iniş

Burada basit bir kurala bağlı kaldık: “Kullanıcı her zaman önce gelir.” Dolayısıyla 22 prensip içerisinde kullanıcı deneyimini yaratan ekipte yer alan tasarımcılara öğütler veren bölümleri tek bir maddede toplayıp, geçtik.  Sonrasında da zaten anlatması da algılanması da zor olan “kullanıcı deneyimi” prensiplerini, cümle içinde daha kolay kullanılabilir formatta tekrar düzenledik. Ortaya UX Designer’lara öğütlerden çok deneyimin tüm paydaşlarına ithaf edilen bir yol haritası çıktı. İşte başlıyoruz:

  1. Başlangıcı, diğer her bir detayı bir tarafa bırakarak, dijital ürününüz veya servisinizin “hedefleri”ni belirleyerek yapın.
  2. Hedef kitlenizi tanımlayan personalarınızın hikayelerini olabildiğince detaylı yazın. Kısaltmaların içi mutlaka varsayımlarla doldurulacaktır. Dikkat edin.
  3. Sıkıştığınızı hissettiğinizde “Yapmayacaklarımızın Listesi” ni yapın. Bu liste çoğu zaman, yapılacakların ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır.
  4. Prototipinizin, güzel gözükmesi için debelenmeyin.
  5. Ortaya çıkartılan hiçbir çalışmanın “çöp” olmadığını bilin. Bunu bir şekilde unutursanız da kendinize hatırlatmayı borç bilin. Çözümü gümüş kurşunda ve tek bir atışta değil, iterasyonlarda bulacaksınız.
Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

UX’in altın, gümüş, nikel ve hatta titanyum kuralları da var, eminiz. Ancak bunlar Pixar esanslı olanları… Üzerinde biraz kafa patlamanın daima faydası olanlardan…

yb_imza_temo

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Öteleme (procrastination) derdine şifalı 13 uygulama

Öteleme (procrastination) derdine şifalı 13 uygulama

Gizle