Listeler

Tasarım ve yazılım işbirliğine değer katacak 4 öneri

UX Producer Ayşegül Duran, tasarımcı ve yazılımcılar arasında verimli bir işbirliği sağlayacak 4 öneriyi paylaştı.

Ayşegül Duran 02 Şubat 2022

Başarının temeli beraber çalışmak ve ortak değerler yaratabilmekten geçer. Bu süreci çok katmanlı olarak tanımlayan Henry Ford, kolaborasyon sistematiğini şu sözüyle çok güzel özetlemiş:

Coming together is a beginning, staying together is progress and working together is a success.

Henry Ford

Peki, dijital bir ürünün yaşam döngüsü başladıktan sonra ona en çok kimler dokunur? Kimdir dirsek temasında beraberce çalışması gerekenler? Cevabını bulmak için bir ürünü oluşturan mantık, teknik ve estetik çarklarını döndürmek yeterlidir. İbre bize tasarımcı ve  yazılımcı iş birliğini işaret edecektir. Bu yazının ana hedefi ise, her iki paydaşın da bir araya gelmesinin mümkün olduğu fonksiyonları belirleyerek, bu alanlar üzerine yoğunlaşmış bir birliktelikte maksimum verim sağlayacağı düşünülen noktaların ön plana çıkarılmasıdır.

Çevik bir yatırım aracı olarak “Design Operations” pratiğinin değerlendirmesi

Uzun süredir hem tasarım hem de yazılım dünyası, kendilerini daha iyi anlatabilmek, işlerini verimli kılmak ve daha üretken olabilmek adına çaba sarf ediyor. Bu çabanın en net ürünü ise çıkışı 2001 senesine dayanan Agile Manifesto olarak görülebilir. Bu manifesto etrafında bir araya gelen paydaşlar zamanla, aslında her disiplinin kendine ait bir iyileştirme sürecine ihtiyacı olduğunu anlamış ve bunları sağlayacak operasyonel sistemler oluşturmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak da modernize olmuş yeni yaklaşımlar doğmuş ve aslında hangi disiplin olursa olsun, oluşturulacak sistemlerin temelinde değer yaratmanın ön plana çıktığı bir dünya kurulmasına başlanmıştır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et