Ürün detay sayfası bileşenlerinin en iyi kullanıldığı 5 örnek

Ürün detay sayfası bileşenlerinin en iyi kullanıldığı 5 örnek

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz hafta e-ticaret sitelerinin ürün detay sayfasının anatomisini incelemiştik. Bu yazımızda ise, ele aldığımız noktaları, en iyi şekilde uygulayan örnekleri inceleyeceğiz.

Kargoya verilme süresi

Kullanıcı olarak bilmek istediklerimizden biri de, ürünün ne zaman kargolanacağıdır. Çünkü bu durum, satın alma kararımızı direkt etkiler. Bazen ürüne acil olarak ihtiyacımız olurken, bazen süre bizim için önemli değildir. kliksa.com örneğini incelediğimizde, ürünlerin detay sayfasının tam ortasında bu bilgiye detaylı bir şekilde yer verildiğini görebiliyoruz. Sadece bununla da kalmıyor, bu kutunun yanına geldiğimizde, bir tooltip çıkartarak daha detaylı bilgilendirme sağlıyor.

Fiyat ve ödeme seçenekleri

Bir ürünü alırken, ücretine bakmamız kadar doğal bir şey olamaz sanırım. İndirimli ürünlerde ise kaç lira kazandığımızı veya yüzde kaç kazançlı alışveriş yaptığımızı bilmek isteriz. Örneğin, kendimi ele alacak olursam, genellikle indirimin oranına bakarım. Sizler ise ne kadar indirim yapıldığına dikkat ediyor olabilirsiniz. hepsiburada.com yaptığı indirimleri hem yüzde cinsinden oran olarak, hem de TL cinsinden tutar olarak göstererek her iki kullanıcı tipinin de isteğini karşılıyor. Ayrıca ürünü taksitli almak isteyenler için olası taksit seçeneklerinden bir örneği de hemen fiyatın altına yazarak kullanıcıyı düşünme veya sayfada arama sürecinden kurtarıyor.

İndirimler hem oran hem de tutar olarak gösteriliyor. Ayrıca taksit seçenekleri hakkında kısa bilgilendirme de sağlıyor.

Ürün görselleri

Ürünün en detaylı şekilde fotoğrafını görüntülemek kullanıcı için oldukça önemli. Bunun e-ticaret firmanıza faydası ise, ürünün beklendiği gibi çıkmayarak iade edilme olasılığını minimuma indirgemesi. İncelediğimiz örnek olan onekingslane.com ise görüntülediğimiz bu üründe dokunun dahi görüntülenmesini sağlayarak, kullanıcıya olabilecek en iyi görsel deneyimi sunuyor. Sayfa açılır açılmaz, kullanıcı ürün görseline odaklanıyor.

Değişim ve iade şartları

Türkiye’den Shopigo, tam da geçen hafta anlattığımız şekilde bu uzun sürecin bilgileri için ayrı bir sayfa oluşturmuş. Böylelikle e-ticaret konusunda deneyimli, ne yaptığını bilen firma algısını kullanıcının görüş alanı içerisinde tutuyor. Tıklandığında ise kullanıcının ürünle olan bağını koparmamak için bu sayfayı yeni bir sekmede açıyor. Ürünümüzden kopmadık, firmayı öğrendik. Tüm süreçlerini biliyoruz. Kullanıcı olarak bu başlık altındaki beklentilerimizi oldukça iyi bir şekilde karşılıyor.

Birlikte satın alınması tavsiye edilen ürünler

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bu konuda en iyi örnek sanıyorum amazon.com olacaktır. Seçtiğiniz ürünle uyumlu olan, birlikte almayı düşüneceğimiz ek ürünleri direkt olarak sepete eklememizi sağlıyor. Üstelik bunu yaparken kullandığı kelime seçimi de kullanıcı olarak bizleri ikna etmek için birebir. Türkçe’ye “Sıkça Birlikte Alınanlar” olarak çevirebileceğimiz “Frequently Bought Together” başlığı kullanıcının yorum, görüş ihtiyacını da gideriyor. Çünkü ürünü, halihazırda bu ‘ürün grubu’ şeklinde alanlar varmış.

 • Fırat Dede

  Çok güzel bir yazı. Teşekkür ederiz 🙂 Ürün sayfalarında sağ ve sol sütun olup olmaması hakkında fikirleriniz nelerdir acaba?:)

  • Serhan Yazar
   Serhan Yazar

   Teşekkürler Fırat, beğenmene sevindik 🙂 Ürün sayfaları, kullanıcının site içerisindeki keşfinin sonlandığı yerdir. Arama, kategoriler ve filtreleme gibi yöntemler kullanılarak kullanıcı istediği ürüne ulaşmış olur. Bu yüzden ürün sayfasında odağı dağıtacak ekstra içerikler bulundurmamakta fayda var. Kısacası sağda veya solda sütun olmaması daha iyi olacaktır.

   Dünya’nın önde gelen e-ticaret altyapı sağlayıcılarında Shopify’ın yaptığı bir analizde incelenen sayfalarında sağda veya solda kolon barındırmadığını görebilirsin. O yazıya da şuradan erişebilirsin.
   http://www.shopify.com/blog/16204608-7-effective-ecommerce-product-pages-how-to-turn-visitors-into-customers

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Lean Analytics bize neler öğretti?

Lean Analytics bize neler öğretti?

Gizle