Web sitenizdeki yazıları okutmanın 5 yolu

Web sitenizdeki yazıları okutmanın 5 yolu

“Bu konuyu karşılıklı konuşalım. Bu şekilde yazışarak bir yere varamayız” cümlesini eminim duymuşsunuzdur. Yazarak anlaşmak gerçekten zor bir iştir. Karşı tarafı ikna etmek ve güven uyandırabilmek için var gücünüzle yazdığınız, doğru kelimeleri bulmaya çalışırken kılı kırk kere yardığınız zamanları hatırlayın. Eğer bir web siteniz varsa demek istediğimi çok iyi anlamışsınızdır.

Müşterilerinize gönderdiğiniz e-postalarda, ürünlerinizin tanıtım metinlerinde, SSS ve Hakkımızda sayfalarında, web sitenizin her yerinde gerçekten çaba harcanmış, değerli içerikleriniz var. Ne yazık ki kimse bu çabanın farkında değil!

İnsanlar her geçen gün daha az okuyor. Burada 2000 ile 2013 yılları arasında, web sitesi ziyaretçilerinin okuma süreleri karşılaştırılmış. Bu günlerde ortalama bir insanın, bir web sayfasındaki yazıların en fazla %28’ini okuduğunu biliyoruz.

İnsanlar yazılarınızı görmezden geliyorsa onlarla nasıl iletişim kuracaksınız? İyi bir web deneyimi ancak iletişim bariyerlerini aştıktan sonra tasarlanabilir. O halde işte size yeni nesil web kullanıcısının dikkatsizliğine karşı kullanabileceğiniz birkaç püf noktası…

Reklamcılar gibi konuşun

Reklam ajanslarından çıkan beylik cümleler sizin için can sıkıcı olabilir. Fakat reklamcılar, insanları nasıl ikna edeceklerini iyi bilirler. Ustalara kulak kabartın. Bir web sayfasının %28’inin ancak okunduğunu hatırlarsak; yazdığınız cümlelerden hangisinin, bu dilime gireceğini bilemezsiniz. En iyisi her cümleniz kendi başına bir anlam ifade etsin. Bu bir ürün tanıtım metni ise her cümle o ürünü tanıtabilecek güce sahip olsun.

Mesela, “Spotify yeni müzikler keşfetmek için idealdir. Keşfet sayfanda sürekli olarak dinlediklerine göre yeni müzik önerileri gelir. Yeni favori şarkıların seni bekliyor.”

Kısa cümleler kurun

Cümlelerinizi kısa tutun. -Eğer şansınız varsa- Ortalama bir insan, 8 saniye kadar metinlerinize ilgi gösterebilir. Uzun cümleler ve kelimeler saniyelerinizi boş yere harcar. Hiçbir kullanıcı çekoslovakyalılaştırılabilmek istemez. Türkiye’deki okuma alışkanlığının nüfusa oranla %0,1 düzeyinde olduğunu hesaba katarsak ziyaretçilerimizden hızlı ve rahat okuma tecrübesi bekleyemeyiz. Fakat metinlerimizin okunabilirliğini test ederek, daha kolay okunan içerikler hazırlayabiliriz.

Söyleyeceklerinizi maddeleyin

 • Bir ürün ya da servisin özelliklerini maddeler halinde yazabilirsiniz.
 • Maddeler blok halindeki yazılara göre çok daha kolay okunurlar.
 • Hızlı taramak ve aradığını rahatça bulmak söz konusu olduğunda gruplanmış içerikler gibisi yoktur.
 • Nasıl kolay okunuyor öyle değil mi?

Onların ağzından konuşun

Eğer niş bir hedef kitleye hitap ediyorsanız teknik terimler ve o kitlenin aşina olduğu jargonları kullanabilirsiniz.

Mesela Adobe, “Daha güçlü AAF dışa aktarıcı, Premiere Pro ile DAW sistemleri arasında sorunsuz iş akışları sağlar.”

Ama hedef kitlenizi daraltamıyorsanız, genele hitap etmek gibi bir kaygınız varsa herkesin anlayabileceği kelimeleri kullanın. Seçtiğiniz kelimelerin farklı kültürde farklı anlamlara gelmediğinden emin olun. Okuyucunun psikolojik düzeyini hesaba katın ve bazı insanların beyninde olumsuz kodlanabilen kelimelerden kaçının. Bir bilgisayar oyunundan bahsederken düşmanları öldürmek” cümlesi “düşmanları yok etmek” cümlesi kadar eğlenceli değildir.

Yazılarınızı destekleyen görseller kullanın

İçeriklerinizi görsel -hatta video- kullanımı ile desteklemek iyi bir fikirdir. Yazı halinde veremeyeceğiniz duygular ya da çok kısa cümleler görseller ile desteklenmek ister.  Mesela Airbnb’nin web sitesi sizi “Evinize hoş geldiniz” diye bir cümle ile karşılıyor. Bu cümlenin hemen arkasında ise evinizin huzurunu yansıtan, keşfetme ve seyahat etme isteği uyandıran minik videolar oynatıyor.

Sonuç; Web siteleri şimdilik, hala yazıyla iletişim kurabiliyor. Yani yazmaya devam. Harcadığınız çabanın fark edilmesini umuyor, %28’i aştığınız için teşekkür ediyorum.

sinanozdemir signature

 • Hikmet

  Oran doğru beyler. Ben bu sayfadaki yazıların bir kısmını okuyabildim.

 • Mahsus Mahal

  Bisiklet spor ve kültürü üzerine blogu olan biriyim, sonuna dek okudum. Haklı olmadığınız nokta yok. Madde ve gruplama olayı okunma oranını bayağı etkiliyor.

  • Sinan özdemir
   Sinan özdemir

   Kesinlikle sana katılıyorum. Yazıyı yazan için de büyük kolaylık. Böylece cümleler daha kısa ve kolay anlaşılır oluyor. Yorumun için çok teşekkür ederiz.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
10 Adımda A/B testi nasıl yapılmaz?

10 Adımda A/B testi nasıl yapılmaz?

Gizle