Listeler

Yaratıcılık klişelerini altüst eden 10 öneri

Her yanımız yaratıcılık hakkında öneriyle dolmuş olsa da, biz sizi dünyaca ünlü reklamcı John Hegarty'nin klasik yaratıcılık tabularını yıkan önerileriyle tanıştırmak istiyoruz.

Tolga Şahin 28 Temmuz 2017

İçinde birden fazla anlam barındıran yaratıcılık dünyevi bir anlam kazandığı zaman, yoktan var etme özelliğinden gittikçe uzaklaşır. Dolayısıyla bu yazıda kullanacağım anlamıyla yaratıcılık, var olan parçaların birleştirilerek yeni bir şey ortaya konulmasını ifade etmektedir. Bu parçalar bir nesne olabileceği gibi bir düşünce de olabilir.

Yaratıcılık, şizofreni, beyin görüntüleme ve genomik çalışmalarıyla tanınan nörobilimci ve psikiyatrist Nancy Andreasen yaratıcı sürece ilişkin şöyle der:

“Yaratıcılık, genelde, akılcı ve mantıklı bir süreç değildir. Bir oyun, bina ya da kimyasal senteze son halinin verilmesi için organizasyon, yapı ve planlama gerekli olsa da; yaratıcı bir ürünün özü genelde bilinçli bir plan ya da sırf istekle var edilemez. İlham perisine duyulan ihtiyaç yalnızca bir benzetme değildir. Yaratıcı bireylerin çoğu bu süreçte bilinçdışı düşünce ifade ettiklerini söylerler.”

Bu yorumdan hareketle, yaratıcı süreci mantıksal temellere dayandırmak pek doğru olmayabilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Mehmet Emin Korkmaz

  Mükemmel!

  Bugünlerde karışık olan düşünce yapımı bu yazının özetlediğini ve sıraya sokarak bana cevap verdiğini kabul ediyorum. Harika bir yazı olmuş etkilendim.

  • Tolga Şahin

   Selamlar Mehmet, yazıyı beğenmene çok sevindim. Nazik geribildirimin için çok teşekkürler.

 • Ali

  sherpa kimlerin emeği, arkasında kim var bilmiyorum ama gelişim sürecime çok büyük katkısı oldu. elinize sağlık. her yazılımcının takip etmesi gereken bir site.

  • Tolga Şahin

   Merhaba Ali,

   SHERPA Blog’u var eden takıma en son katılan kişiyim ve bu da blogda yayınlanan ilk yazım. Bu nedenle, bu yanıtı vermek benim için hem büyük sorumluluk hem de büyük mutluluk. Yorumunu okuyunca bu takımın parçası olmaktan bir kere daha kıvanç duydum.

   Öte yandan, SHERPA Blog’u var eden takımı daha yakından tanımak istersen Hakkında sayfamızı inceleyebilirsin: https://sherpablog2.wpengine.com/hakkinda

   İlgin ve içten yorumun için çok teşekkürler.

   • Ali

    Bu enerjiniz hiç kaybolması çok teşekkür ederim tekrardan.

 • Melike çil

  sherpa yı henüzkeşfediyorum,harika!

Senin İçin Öneriyoruz