Makaleler

Airbnb’den ilham alın

İş fikriyle ve bunu hayata geçirme biçimiyle en radikal firmalardan biri olan Airbnb'nin web sitesine ufak bir göz atalım.

Selen Şentürk 20 Ocak 2016

Kullanılabilirlik, tasarımınızı ve işinizi bir sonraki aşamaya geçirmeyi planlarken, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konulardan biridir. Kullanılabilirlikle ilgili çok sayıda yayın ve örneğe rastlamışsınızdır.

Bu yazıda da aslında bu örnekler arasından, iş fikriyle ve bunu hayata geçirme biçimiyle en radikal firmalardan birinin, yani Airbnb’nin web sitesine ufak bir göz atalım istedim.

Ders 1: Netliğe odaklanın ve unutmayın: “Azı Karar”

Net ve pazarlanabilir bir web şablonu oluşturmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey tasarımın sadeliği ve verdiğiniz bilgilerin net olması. İşe, ziyaretçilerinizi ziyaret amaçlarından saptırmaktan başka hiçbir işe yaramayacak gereksiz süslemelerden kaçınarak başlayabilirsiniz.

Benzer şekilde, içerik ve tasarımınızın hedef kitleniz için özel olarak tasarlandığından emin olun. Burada web sitenizin yapısının, yeni kullanıcılar için yeterli düzeyde rehber olması anahtardır. Navigasyonu kolay olan bir web sitesi, aynı zamanda tüm sunduklarınızın başarıyla gösterileceği ve satış ihtimalinin artacağı anlamına gelir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et