Airbnb’den ilham alın

Airbnb’den ilham alın

Kullanılabilirlik, tasarımınızı ve işinizi bir sonraki aşamaya geçirmeyi planlarken, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konulardan biridir. Kullanılabilirlikle ilgili çok sayıda yayın ve örneğe rastlamışsınızdır.

Bu yazıda da aslında bu örnekler arasından, iş fikriyle ve bunu hayata geçirme biçimiyle en radikal firmalardan birinin, yani Airbnb’nin web sitesine ufak bir göz atalım istedim.

Ders 1: Netliğe odaklanın ve unutmayın: “Azı Karar”

Net ve pazarlanabilir bir web şablonu oluşturmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey tasarımın sadeliği ve verdiğiniz bilgilerin net olması. İşe, ziyaretçilerinizi ziyaret amaçlarından saptırmaktan başka hiçbir işe yaramayacak gereksiz süslemelerden kaçınarak başlayabilirsiniz.

Benzer şekilde, içerik ve tasarımınızın hedef kitleniz için özel olarak tasarlandığından emin olun. Burada web sitenizin yapısının, yeni kullanıcılar için yeterli düzeyde rehber olması anahtardır. Navigasyonu kolay olan bir web sitesi, aynı zamanda tüm sunduklarınızın başarıyla gösterileceği ve satış ihtimalinin artacağı anlamına gelir.

Airbnb’de bunu daha ana sayfadan itibaren görmeniz mümkün. Arka planda görüntü ve video kullanmaları seyahat hissiyatını öne çıkarıyor. İçeriği konumlandırma ve oluşturma biçimleri de, sizi odak noktaya çekebilecek kurguda oluşturulmuş:

05

Ders 2: Güven inşa etmeye odaklanın

Tasarımınızda göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey de güvenilir içerik, hizmet veya ürün sunan gerçek bir işletme olarak güven inşa etmek.

Şirketinize dair her türlü bilgiyi içeren bir sayfada, iletişim ve ulaşım bilgilerinize ek olarak, ziyaretçilerin sizle iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yorum veya müşteri geribildirimi alanınızın da olması, güveni pekiştiren en önemli etkenlerden biridir. Bu yorum alanını nasıl konumlandırdığınızın epey önem taşıdığını söylememe elbette gerek yok.

Bu anlamda işin çözümü, sadece web sitenize yorum alanı koymak değil; koyduğunuz yorum alanını doğru yere konumlandırarak, kullanıcıların zaman kaybetmeden kolayca yorum yapabilmesini sağlamaktan geçiyor.

04

Airbnb’nin aşmayı hedeflediği ana engel ziyaretçilerin güvenini kazanmak ve onlara, ezber bozan bu yeni konaklama şeklini denettirecek güveni sağlamak olmuştur.

Başkasının evinde kalmanın hep şüpheyle yaklaşıldığı bir kültürde büyüdüğümüzü, ortaokul arkadaşımızda kalacağımız zaman, mutlaka adres bilgisini ve telefon numarasını ailemize teslim ettiğimiz, binbir laf dökerek ailemizi ikna ettiğimiz bir kültürün parçası olduğumuzu düşünürsek; şu anda Airbnb’nin başardığı şeyin ne kadar önemli bir değişim olduğunu daha da iyi anlayabiliriz.

Şu anda dünyanın her yerinde tanınıyor olsalar da, yukarıdaki görselde de gösterildiği gibi, halen güvenilirliklerine odaklanmaya devam ediyorlar ve bunu web sitelerinin her yerinde gösteriyorlar.

Ders 3: İş hedeflerinizi ve amaçlarınızı her zaman aklınızda bulundurun

Tasarım ve fikir üretme aşamasında bütün iş hedeflerinizi ve amaçlarınızı sıraladığınızdan emin olmalısınız. Web sitenizin tasarımına kafa yormaya başlamadan bile önce, bütün ilgili pazarlama sorularının ve gereksinimlerinin yanıtlandığından emin olmalısınız. Ne de olsa, güçlü bir çerçeve üzerine inşa etmek sadece size faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini de iyileştirir.

Airbnb’nin gayet iyi kurgulanmış bir navigasyona sahip olmasının yanı sıra, ana odağın, ziyaretçilerin rezervasyon yapmaya yönlendirmek olduğunu söyleyebilirim. Aşağıdaki görsellerde de örneklerini göreceğiniz gibi, ziyaretçilere alternatif sunmada veya “eylem çağrısında” bulunmada hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar.

02

01

Ders 4: Hedef kitlenizi tanıyın

Ziyaretçilerinizin web sitenize gelmekteki amaçlarını kavrayın ve aradıkları bilgiyi ya da hizmeti onlara sunmaya gayret edin. Sonuçta, sitenize koyduğunuz her içerik tatmin edici bir kullanıcı deneyimi amacına hizmet etmeli. Müşterilerinize geniş yelpazeli bir hizmet sunuyorsanız, içerik ve hizmetlerinizi kolay bulma prensibine göre düzenlemeniz tavsiye edilir. İçeriğinizi cinsiyete göre veya yaş, konu, amaca göre kategorize edebilirsiniz. Bu hiyerarşiyi doğru oturtabilmeniz için de, hedef kitlenizi, yaptığınız işi doğru tanımanız ve tanımlayabilmeniz, kişisel beğenilerden uzak, rasyonel değerlere bağlı bir yapı oluşturmanız gerekecektir.

Airbnb’nin odak noktası güvenilir kullanıcıları olduğunu göstermek ve insanların bu konuda rahat hissetmelerini sağlamak. Siteyi ziyaret ederken bu hissi alıyorsunuz ve zaten web arayüzlerini renklendiren fotoğraflarla bunu destekliyorlar.

03

Ders 5: Test şart!

Nihayetinde; iyi bir web arayüzü tasarımı tek seferde başarabileceğiniz bir şey değildir. Genellikle, etkin bir kullanıcı arayüzü geliştirmek için devamlı gözden geçirme ve araştırma gereklidir. Ne de olsa, tüketici istekleri ve alışkanlıkları devamlı değişir. Bu yüzden, daha web sitenizin tasarımına kafa yormaya başlamadan önce bütün pazarlama sorularınıza ve merak ettiklerinize yanıt aldığınızdan emin olmak sizin yararınıza olacaktır.

Sonuç olarak şirketler, sadece zamana ayak uydurmak için değil, aynı zamanda zamanın gerisinde kalmamak, geleceğe yön verebilmek için sıkı çalışmak zorundadır. Online iş yapan şirketler yalnızca müşteri isteklerini öngörerek ve pazarlama stratejilerini buna göre düzenleyerek web sitelerini rafine edebilir ve müşterilerinin tüm beklentilerini karşılayabilirler.

150$ indirim fırsatı! Springboard Business Analytics kurs programı 150$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bunu yaparken de, kullanıcı deneyimi ile müşteri deneyiminin her zaman bir bütün olması gerektiğini de akıldan çıkarmamak gerekir.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Sürücüsüz otomobil deneyiminde kullanıcıları neler bekliyor?

Sürücüsüz otomobil deneyiminde kullanıcıları neler bekliyor?

Gizle