Makaleler

Atomik Tasarım ve Daha Fazlası…

Her tasarımcının kendine ait geliştirdiği bir tasarım sistemi vardır. Bu tasarım sisteminin, sizin, müşterilerinizin ve kullanıcılarınızın ne kadar ihtiyacını karşılayıp, karşılamadığı önem kazanıyor. Birçok küçük parça ile dengeyi nasıl sağladığı ve hangi aşamalar ile işe yarayan tek bir bütün haline geldiği analiz edilmesi gereken noktaların başında gelir. Tasarım sistemleri hakkında çok şey söylenmiştir. En çok renkler, tipografi, grid sistemleri, texture gibi birçok tasarım kuralı üzerine odaklanılıyor. Son zamanlarda tasarım sistemleri üzerine daha çok düşünülmeye ve yazılmaya başlandı. Buyrun, birlikte inceleyelim!

Özgür Korkmaz 01 Haziran 2015

Her tasarımcının kendine ait bir tasarım sistemi vardır. Bu tasarım sisteminin, sizin, müşterilerinizin ve kullanıcılarınızın ihtiyacını ne kadar karşılayıp, karşılamadığı önem kazanır. Birçok küçük parça ile dengeyi nasıl sağladığı ve hangi aşamalar ile işe yarayan tek bir bütün haline geldiği analiz edilmesi gereken noktaların başında gelir.

Tasarım sistemleri hakkında çok şey söyleniyor. En çok renkler, tipografi, grid sistemleri, texture gibi birçok tasarım kuralı üzerine odaklanılıyor. Son zamanlarda tasarım sistemleri üzerine daha çok düşünülmeye ve yazılmaya başlandı.

UX Alive’ın 1.gününde, konuşmacılar arasında Smashing Magazine kurucularından Vitaly Friedman’ın özenle hazırladığı konu başlığı, Brad Frost’un tasarladığı, deneyimlediği ve kitabını yazdığı “Atomik Tasarım” sistemiydi.

Brad Frost, atomik tasarımın temel özünü örneklendirerek detaylıca anlatmış. Atomik Tasarım’ın, Frost’u “okul anılarına taşıdığı” hikayeyi ayrıca okumanızı öneririm.

Biz, web sayfaları için basit koleksiyonlar oluşturmak yerine, düşünceli tasarım sistemlerinin geliştirilmesi ihtiyacını kabul ediyoruz.” -Brad Frost

Jush Ducks’ın web tasarımcılarına HTML olarak sunduğu büyük bir kaynak:

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz