Makaleler

Başarılı bir SEO performansı için UX profesyonellerine öneriler

Arama motoru optimizasyonu kavramının, arama deneyimi optimizasyonuna dönüştüğünü hesaba katarsak; web varlıklarının SEO performansını artırmayı amaçlayan kullanıcı deneyimi profesyonellerinin dikkat etmesi gereken birçok unsur var. Konuk yazarımız Mert Erkal, başarılı bir SEO performansı elde etmek için gerekli olan yaklaşım ve uygulamaları SHERPA Blog okurları için derledi.

Mert Erkal 11 Mart 2016

Arama motoru optimizasyonu kavramının, arama deneyimi optimizasyonuna dönüştüğünü hesaba katarsak; web varlıklarının SEO performansını artırmayı amaçlayan kullanıcı deneyimi profesyonellerinin dikkat etmesi gereken birçok unsur var. Konuk yazarımız Mert Erkal, başarılı bir SEO performansı elde etmek için gerekli olan yaklaşım ve uygulamaları SHERPA Blog okurları için derledi.

Yapılan araştırmalara göre, web sitelerinin ziyaretçi trafiğinin yarıdan fazlası Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarından geliyor. Herhangi bir web sitesinin sağlayabileceği en kaliteli ve dönüşümü en yüksek olan bu trafiğin arttırılması için yapılan yüzlerce uygulamayı, Search Engine Optimization (SEO) ya da Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlıyoruz. Günümüzde SEO projelerini; içerik optimizasyonu, diğer sitelerden alınan linkler, sitenin arabirim tasarımı, sitenin arama motorları tarafından kolayca taranabilmesi ve mobil cihazlara uyumluluk gibi yüzlerce faktörü dikkate alarak yürütmek durumundayız.

SHERPA Blog’un sevgili okuyucuları için müjdeyi vermem gerekirse; bugün geldiğimiz noktada SEO, Search Engine Optimization olmaktan çıkıp, Search Experience Optimization’a dönüşmüş durumda. Yani biz SEO uzmanları artık genel geçer SEO pratiklerini bir kenara atarak arama yapan kullanıcıların deneyimlerini baş köşeye oturtmak durumundayız. Burada, “arama yapan kullanıcının deneyimi” ile, aslında kullanılabilirliği (usability) kast ediyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Umut Çağdaş Coşkun

    Muhteşem bir yazı, keyifle okudum teşekkürler. 🙂

Keşfetmeye Devam Et