Makaleler

Bir e-ticaret sitesinde akşam yürüyüşü

Mağazaların dijital varlıklara dönüşmesi ile hayatımız oldukça kolaylaştı diyebiliriz. Öte yandan aldığımız ürün, satın alma işlemi, ürün keşfi ve benzeri alışveriş sürecinin elementleri de biçim değiştirirken, dijital dünya fizikselden düşündüğümüz kadar farklılaştı mı?

Ata Ülgenbay Kayacan 01 Temmuz 2019
bir-eticaret-sitesinin-anatomisi

Dijital dönüşümün hemen hemen tüm ürün ve hizmetleri kapsadığı bu dönemde, aradığımız ürün özelliklerini yerel mağazalarda bulamadığımız için belki de beş dakikalık bir satın alma işlemini gerçekleştirmek adına saatlerce yol gidip şehir değiştirdiğimiz zamanlar geride kaldı; mağazaların dijital varlıklara dönüşmesi ile hayatımız kolaylaştı diyebiliriz. Öte yandan aldığımız ürün, satın alma işlemi, ürün keşfi ve benzeri alışveriş sürecinin elementleri biçim değiştirirken dijital, fiziksel dünyadan düşündüğümüz kadar farklılaştı mı?

Dijital platformlara eriştiğimiz aracın bir cihaz olduğunu düşünecek olursak aslında dijital olarak nitelendirdiğimiz varlıkların fiziksel bir cihazın arayüzü olduğunu düşünebiliriz; e-ticaret sitelerinde ürün kategori sayfalarını görüntülemenin, alışveriş merkezinde mağazaların reyonlarını gezmekten pek bir farkı yok. İnternet sayesinde bu fiziksel mağazalar, her bir kullanıcının evine anlık olarak taşınabiliyor. İnternet faktörünü hariç tutup, bunu kelimenin tam anlamıyla gerçekleştirseydik tüm ürünlerimizin birer adetini, çalışanları ve mağazanın dekorunu her bir kullanıcımızın evine ihtiyaç duydukları anda getirmemiz gerekirdi. Üstelik sadece evine değil, nerede olursa olsun, ihtiyaç anında ve anlık sağlanması gereken bir hizmet olurdu. Düşünün metrobüsün kalabalığında bir kişinin bu hizmeti kullanmaya çalıştığını, ne kadar uygulanabilir olurdu ki?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir