Ata Ülgenbay Kayacan

UX Intelligence Engineer @SHERPA

1990’da Kadıköy’de dünyaya merhaba diyen Ata, ailesinin işi nedeni ile çocukluğunun büyük bir kısmını sürekli gezerek geçirir. Bu nedenle her seferinde farklı bir ortama girmesi gerekir ve pek kalıcı olmasa da hep yeni arkadaşlar edinerek bu yılları renkli hale getirmeyi başarır. Çocukluğunun en kalıcı arkadaşları ise doğa ve doğada yaşayan canlılar olur. Denizli’de yaşarken geyiklerden ayılara kadar birçok canlının olduğu Çamlık ormanında bir maceradan diğerine koşar. Bu yılların ve keşif duygusunun etkisi var mıdır bilinmez ama küçüklüğünde hep astronot olma hayali kurar…

Sık sık tayini çıkan bir ailenin en küçük üyesi olarak o da sürekli şehir ve okul değiştirir. Ortaokulu Denizli'de okur, ve yine bu yıllarda astronot olma hayalleri kurar. Sakin bir havada, gece gökyüzüne bakmak ve denizde derinlere açılıp bilinmeyeni keşfetmek o yıllardan miras kalan ve hala en zevk aldığı hobileridir.

Yıllar geçip artık liseye başlama zamanı geldiğinde, astronotluk olmasa da hedefi olan gökyüzünden vaz geçmeyerek askerliğe yönelir ve savaş pilotu olma fırsatını yakalayarak Kuleli Askeri Lisesi'ne Tük Hava Kuvvetleri adına havacı subay adayı olarak giriş yapar. Tom Cruise ile Kelly McGillis’in efsane filmi Top Gun, Cruise’un havalı Rayban gözlükleri, deri ceketi ve Harley Davidson motoruyla arka planda “Take My Breath Away” çalarken hava üssüne girdiği o sahnelerin bu seçiminde sözde hiçbir etkisi olmamıştır hani...

Uzun ve zorlu yıllara yayılan bir askeri okul tecrübesiyle sınanan Ata, en sonunda ülkenin ve askeri okulların içinde bulunduğu buhran döneminden çıkar ve kendine yeni bir yol çizmeye başlar. Harp Okulu'nda geçirdiği kısa bir süre sonrası üniversite sınavlarına hazırlanır ve Sabancı Üniversitesi'nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne kaydolur. Önce Elektronik Mühendisliği’ni dener ancak 50 dakika içerisinde 13 farklı E sembolü kullanılan elektromanyetik derslerinden sıkılıp, Bilgisayar Mühendisliği’ne geçiş yapar. Bir sınavda kendi algoritmasını yazıp “Voila!” demeye hazırlanırken sınav kağıdında koca bir “0” ile karşılaşınca tekrar fakülte değişimi yapar ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne kaydolur. Perakende pazarlama, fiyatlandırma, kullanıcı davranışı vs derken tünelin ucundaki ışık bir türlü görünmez, o da ışığı ailesinin yardımıyla kendisi yakmak ister ve bu sefer tümden üniversite değiştirerek Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’ne yatay geçiş yapar. Burada ise global ekonomi, strateji ve risk yönetimi dersleri alarak ister istemez ihtiyaç duyulan ama eksik olan bilgi donanımını elde edip nihayet mezun olur.

Küçüklüğünde org çalan Ata, bu aktiviteyi müzik eğitiminden ziyade daha çok bir oyun olarak görür. Bu nedenle de müziğin yeri onun için hep bambaşkadır. Lisede ilk gitarına sahip olur ve hemen öğrenmeye başlar. Her ne kadar kendi bundan son derece memnun olsa da, askeri okuldaki dönem arkadaşları en az 1 sene bu amatör müzisyenin -tabiri caizse- “gıygıylarını” dinlemek zorunda kalırlar. İlk zamanlar bu kadar zorlu geçmesine rağmen, ilerleyen zamanlarda okul içinde bir grup kurar, stüdyolarda pratik yapar ve sonunda da okulda sahneye çıkar. Müziğin yanı sıra teorik fizik, bilgisayar ve aletizm gibi alanlarla da ilgilenir. Kimini kişisel hobi, kimini ise okul kulübü aracılığıyla yapar. Her birisinden benzersiz dersler çıkarır ve şu an olduğu kişi olmasında büyük rolü olduğunu söyler.

Üniversite mezuniyeti sonrası, her mezun genç gibi uzun bir süre iş arar. Birçok yere başvurur, tanıdıkları arar, her şeyi dener ama sonuç alamazken, en sonunda tekstil sektöründe bir işe girer. İş hayatındaki ilk tecrübesi ona ev ile işyeri arasındaki mesafenin İstanbul’da ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu öğretir. Bu bilgiyi cebine koyup tekrar iş değiştirir ve yaşadığı Anadolu yakasında bir “influencer marketing” ajansına operasyon uzmanı olarak geçiş yapar. İlk defa dijital dünya ve pazarlama ile pratikte burada tanışır. Her ne kadar saatler ve günler birbirine girdiği yoğun stresli ve yorucu bir çalışma ortamı olsa da, iş tatmini açısında mutlu olur ve bu sektörden devam etme kararı alır. Web analist ve digital pazarlama uzmanı olarak Boosmart’a geçer, ve bugün SHERPA’da yaptığı işin temellerini de burada atar. Sonrasında kendini geliştirmek için Trendyol'a veri analisti olarak geçiş yapar, temellerinin üzerine hem yeni şeyler ekler hem de “big data” ile çalışarak mevcut bilgisini pratikte kullanma fırsatı yakalar. Trendyol'da ilk defa deneyimlediği ve temellerini attığı ürün analitiği konusunda kendini geliştirmek isteyen Ata, SHERPA’daki odağının, kullanıcı deneyimi hizmeti gereği ürün analitiği olacağı için soluğu yanımızda alır.

Yazara ait içerikler

Bir e-ticaret sitesinde akşam yürüyüşü
Makaleler

Bir e-ticaret sitesinde akşam yürüyüşü

Mağazaların dijital varlıklara dönüşmesi ile hayatımız oldukça kolaylaştı diyebiliriz. Öte yandan aldığımız ürün, satın alma işlemi, ürün keşfi ve benzeri alışveriş sürecinin elementleri de biçim değiştirirken, dijital dünya fizikselden düşündüğümüz kadar farklılaştı mı?

Ata Ülgenbay Kayacan
Ürün ve pazarlama analitiği bölüm 1: Temel farklar
Makaleler

Ürün ve pazarlama analitiği bölüm 1: Temel farklar

SHERPA UX Intelligence Engineer Ata Kayacan, dijital dünyada çokça karıştırılan iki alan olan ürün analitiği ile pazarlama analitiği arasındaki temel farkları yazdı.

Ata Ülgenbay Kayacan
Start-up: Büyümek mi? Ölçeklendirmek mi?
Makaleler

Start-up: Büyümek mi? Ölçeklendirmek mi?

Girişimler için büyüme ile ölçeklendirme terimleri aynı şeye mi işaret eder? Farklı iş analistleri ve yöneticiler bu terimlere nasıl bakıyor?

Ata Ülgenbay Kayacan