Makaleler

Birincil/ikincil düğme kullanımı ile kullanıcı performansını arttırmak: e-Devlet Kapısı örneği

Form ekranlarında yer alan bileşenlerin yerleşiminden kaynaklanan sorunlar formların kullanılabilirliğini doğrudan etkiliyor. Kullanıcıların form ekranlarında veri girişlerine yönelik bir işlem (örneğin: kaydetme, giriş yapma, temizleme, iptal etme gibi) yapabilmeleri açısından düğmelerin yerleşiminin kullanıcı performansına olan etkisi önemli oluyor. Bu yazımızda form tasarımında birincil/ikincil düğme kullanımının kullanıcı performansını nasıl arttırabileceğini e-Devlet Kapısı örneği üzerinden anlatacağız.

Yavuz İnal 25 Kasım 2016

Form ekranlarında yer alan bileşenlerin yerleşiminden kaynaklanan sorunlar formların kullanılabilirliğini doğrudan etkiliyor. Kullanıcıların form ekranlarında veri girişlerine yönelik bir işlem (örneğin: kaydetme, giriş yapma, temizleme, iptal etme gibi) yapabilmeleri açısından düğmelerin yerleşiminin kullanıcı performansına etkisi önemli oluyor. Bu yazımızda form tasarımında birincil/ikincil düğme kullanımının kullanıcı performansını nasıl arttırabileceğini e-Devlet Kapısı örneği üzerinden anlatacağız.

Birincil düğme, kullanıcıların büyük bölümünün ekranda yapması beklenen temel işlemi temsil ederken, ikincil düğme daha az sıklıkla gerçekleşmesi beklenen işleme karşılık geliyor. Birincil düğmelerin tasarımda görsel olarak ön plana çıkarılarak kullanıcıların dikkatinin çekilmesi amaçlanıyor, ikincil düğmeler daha az dikkat çekecek şekilde tasarlanarak kullanıcıların işlem esnasındaki performansının etkilenmesi önleniyor. Birincil/ikincil düğme kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • UX Designer

  Bence özet sudur ki; hicbir devlet kurumunda belli firmalarin veya özel kullanici websayfalarinda gösterilen özenin gösterilmedigidir. Almanya ya da da malesef durumlar ayni…

 • Yağız Basgıcılar

  Tesekkürler yazi icin.
  Asagidaki yoruma katiliyorum ancak e-Devlet bence yine de bir devlet portali olarak ortalamanin cok ustunde. Umalim ki yetkililer yukarida bahsi gecen detaylara da iner zamanla.

  High-fidelity’nin Türkce karsiliginin yüksek sadakat olmasina sasirdim bu arada, üzerinde düsününce mantikli gelmeye basliyor ama keske daha anlasilir bir karsilik bulsaymis TDK.

 • Ali Çelik

  Teşekkürler.

İlgini çekebilir