Bu işi kimin için yapıyoruz?

Bu işi kimin için yapıyoruz?

Hizmet verdiğimiz markalar için çalışmaya başlamadan önce sorduğumuz bu soru, bazen çok enteresan tepkilere yol açıyor. Aldığımız yanıtları bir tarafa koyarsak, dijital projelerde persona yaratımının ne kadar önemli olduğunu vurgulamamız bir hayli zamanımızı alıyor. Proje sahibi, satın alma müdürü, pazarlama müdürü veya The Boss; aşağıdaki fotoğraf sizi yanıltmasın (aslında yanıltsın diye bilinçli olarak onu tercih ettik :)) Ünvanınız her ne olursa olsun, üzgünüz, aslında bu proje sizin için yapılmıyor.

Alan Cooper “The Inmates Are Running the Asylum” isimli kitabında, persona terimini kullanıcı deneyimi eksenindeki tasarım problemlerini çözebilecek temel araç olarak kullandığında, işin buralara kadar gelebileceğini, eminim kendisi dahi düşünmemişti. Sonraki yıllarda, öncelikle web tasarımı, sonrasında ise mobil arabirim tasarımları ve nihayetinde IPTV ekranları özelinde bilgi mimarisi ve tabi ki kullanıcı deneyimi alanlarında tasarımla çözümlenmesi gereken problemler için persona yaratımı en çok tercih edilen başlangıç noktası oldu.

Biz de “Neden SHERPA için bir Persona Yaratımı Şablonu” yaratmıyoruz diye yola çıkarak aşağıdaki sunum içerisinde görebileceğiniz çalışmayı ortaya çıkarttık.

Kullanıcı testleri mi yapmak istiyorsunuz? Bu A/B testi hesaplayıcıları size yardımcı olabilir.

Biz kullandık, faydasını da gördük. Sizler de tepe tepe kullanabilirsiniz.
Şablonla ilgili her tür sorunuz için bu aşağıya bir yorum yazmanız yeterli olacaktır.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
DAM Start-up Studio’nun 4. Girişimi: Ciz.io’nun Hikayesi

DAM Start-up Studio’nun 4. Girişimi: Ciz.io’nun Hikayesi

Gizle