Makaleler

Business model canvas nasıl hazırlanır?

Hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikriniz için atacağınız adımları netleştirmek, hedef kitlenizi belirlemek ve sunacağınız değer önerileri için nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemeye karar verdiniz. Kahvenizi alıp masanıza kuruldunuz fakat içinizde bir isteksizlik var. Canınız bugün sayfalarca yazı yazmak istemiyor. Kendiniz suçlamayın, iş modeli kanvası nasıl hazırlanır öğrenin.

Batuhan Ünal 28 Temmuz 2015

Hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikriniz için atacağınız adımları netleştirmek, hedef kitlenizi belirlemek ve sunacağınız değer önerileri için nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemeye karar verdiniz. Kahvenizi koyup çalışma masasına kuruldunuz fakat içinizde bir isteksizlik var. Canınız bugün sayfalarca yazı yazmak, her başlığı bir birine bağlamak ve aralarındaki ilişkiyi kurmak istemiyor. Bu yapılacakları duymak bile motivasyonunuzu düşürüyor ve diğer işlerinizi bile gözünüzde büyütüyorsunuz.

Kendinizi suçlamayın, herkesin böyle zamanları olur. Girişimciyseniz bile uzayıp giden yapılacaklar listesi kimi zaman suratınızı asmanıza neden olur. Ancak bu tip durumlarda her zaman alternatifleri düşünmek, elinizin altındaki imkanları değerlendirmek zamanla olan yarışta size avantaj kazandıracaktır. Bugün bahsedeceğim teknik İş Modeli Kanvası (Business Model Canvas) ile sayfalarca sürecek olan iş planınızı tek sayfa bir şablona yerleştirebilir, iş fikrinizi genel yapısı ile karşı tarafa anlatabilirsiniz. “Tek sayfa” ibaresi, iş planı hazırlarken içeceğiniz onca kahveden daha ayıltıcı oldu değil mi?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • kemallettin tuğcu

  Çok teşşekkür ederim. Yararlandım…

 • Mustafa YİĞİT

  Çok faydalı bir bilgi. Çok yardımı oldu teşekkürler. Elinize, bilginize sağlık. İyi günler.

 • emrahgumus34@gmail.com

  teşekkürler faydalı bir yazı olmuş. yalnız üye olmadan yazının devamını göremiyor olmamız çok kötü bir özellik

 • zuhtuhanedar

  Çok faydalı bir makale, teşekkürler.

 • 757b5cdd3524975cb14fd783b764391a

  Teşekkür ediyorum, çok faydalı bilgiler

 • Ozan Yilmaz

  Çok teşekkür ederiz. Çok faydalı akıcı bir makale olmuş. Canvas iş modelimde temel kaynaklara ” Sherpa”yı da yazdım. İş modelim geliştiğinde umarım yollarımız kesişir. Bu yazıyı da geleceğe not olarak yazıyorum.

 • Hüseyin Deniz

  çoook teşekkürler

İlgini çekebilir