Büyük fikir değil, test edilebilir ilk fikir

Büyük fikir değil, test edilebilir ilk fikir

Pazarlama dünyasında büyük fikir, doğru mecra, doğru hedef kitle üçlüsü gerçekten de başarının anahtarı mı? Daha önce Büyümenin Hilesi: AARRR yazımda Growth Hacking başlığını incelemiştik. Peki büyüme odaklı yaklaşımla pazarlama nasıl olmalı?

Büyüme odaklı çevik pazarlama yaklaşımı: Growth oriented agile marketing

Bu havalı başlığı anlamak için gelin öncelikle parçalarına ayıralım.

Büyüme: (Growth) Şirketlerin temel gelişim hedefidir. Doğal olarak bir şirket büyümüyorsa, küçülüyor demektir. Dolayısıyla başarı odağında, en yakından takip edilmesi gereken göstergedir büyüme.

Çevik: (Agile) Kökleri “yarat – ölç – öğren” odaklı yalın (lean) startup prensiplerine dayanan ve daha kaliteli yazılım süreçleri üretmek isteyen vizyoner bir grup insan tarafından dünyaya tanıtılan iş yapış felsefesidir -ki bence bir yaşam stilidir. Detaylar için: Agile Manifesto

Çevik Pazarlama: (Agile Marketing) Temellerini, bahsi geçen Agile Manifesto’dan alan; pazarlamaya hız, tahmin edilebilirlik, şeffaflık, değişime uyum sağlayabilme ve en önemlisi değer üreten işler ortaya koyma fonksiyonlarını yükleyen yaklaşımdır. Detaylar için: Agile Marketing Manifesto

Nedir bu test edilebilir ilk fikir dedikleri?

Pazarlama, kitleleri ve algıları etkileme becerisine sahip bir alan olduğu için hem pratikte hem de teoride her zaman büyük fikir, doğru mecra, doğru hedef kitle ekseninde debelenir durur. Halbuki büyüme, bir büyük fikir bulunca değil, test edilebilir ilk fikri bir an önce uygulamaya geçirerek test edip onu küçük iterasyonlarla geliştirerek yakalanır. Ne demek istediğimi bu yaklaşımı başarıyla uygulayan bir örnek üzerinden anlatayım:

Eski yöntem: Günümüzde de kullanılan pazarlama anlayışı aşağıdaki gibi işliyor. Bir içgörü üzerine bir “büyük fikir” bulup, o fikrin “büyük lansman” ile hayata geçirilmesi için günler, hatta haftalar, aylar ve “büyük bütçeler” harcanıyor. Daha sonra o pazarlama kampanyasının sonuçları ölçümlemeye çalışıp, bu süreçte neyin çalışıp neyin çalışmadığını anlamaya çalışan bir kaos dönemiyle devam eden bir kısır döngüye giriliyor.

Konvansiyonal Pazarlama

Yeni yöntem: Büyüme odaklı çevik pazarlama ise şu anda uygulanan konvansiyonel pazarlamanın uyguladığı “büyük bütçe – büyük fikir” yaklaşımının tam aksine Test Edilebilir İlk Fikir (Minimum Viable Idea) yaklaşımını benimsiyor. Bunu tüm adımlarda çevik döngüler ile gerçekleştiriyor.

Çevik Pazarlama Yaklaşımı

Bu yeni yöntemin en kritik detayı ise “Kime konuşacağız? Ne konuşacağız? Nasıl iletişim yapacağız? Nerede iletişim yapacağız?” temel sorularının tamamına yanıt olabilecek nitelikte, yarat – ölç – öğren prensipleriyle test edilebilir fikirler ortaya çıkarıp, en kısa sürede fikirlerinizin (daha doğrusu hipotezlerin) doğruluğunu valide etmek ya da çalışmayacağını görmek üzerine kurulu olması belki de. Büyüme odaklı çevik pazarlama yaklaşımı ile birlikte çalışır ve kaliteli işlerin sayısı, hızı ve ölçeklenebilme potansiyeli fazlasıyla artıyor.

100$ indirim fırsatı! Springboard Data Science (Veri Bilimi) kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bu yazıya temel kaynak olan ve growth marketing yaklaşımını başarıyla uygulayan firmalardan biri olan Skyscanner hakkında detaylara bu yazıda göz atabilirsiniz.

 

  • Batuhan Fuat

    Güzel anlatım, teşekkürler

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Çektiğiniz fotoğrafların ne kadarını hatırlıyorsunuz? digital amnesia

Çektiğiniz fotoğrafların ne kadarını hatırlıyorsunuz?

Gizle