Makaleler

Cohort Analysis 101

Müşteri bağlılığınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Peki e-ticaret sitenizin üye sayısını arttırmak? Belki de sayfanızın abone sayısını arttırmak? Ya da ürününüzün demo sürümünün daha çok kişi tarafından kullanılmasını? Ürün/hizmetinizde yaptığınız değişikliklerde veya dönemsel kampanyalarınızda analitik verileri organizasyonel süreçlerinize entegre ederken kullanacağınız önemli tekniklerden birisi de Cohort Analizi olmalıdır.

Batuhan Ünal 14 Nisan 2015

Müşteri bağlılığınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Veya E-Ticaret sitenizin üye sayısını arttırmak? Belki de sayfanızın abone sayısını arttırmak? Ya da ürününüzün demo sürümünün daha çok kişi tarafından kullanılmasını?

Not defterimizde yer verdiğimiz yazıların hemen hemen hepsinde verinin ve onu yorumlamanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Doğru sayılara odaklandığınız takdirde yukarıda belirttiğim ve diğer bir çok hedefe başarıyla ulaşma şansınız artacaktır.

Müşteri deneyimini veya ürün/market uyumunu daha iyi hale getirmek için AARRR modelini uygulamaya karar verdiniz diyelim. Atacağınız stratejik adımların verimliliğini ölçmek için A/B testleri uygulayabilir, kullandığınız analitik araçlardan çeşitli raporlar çekebilirsiniz. Ancak bunlar her zaman yeterli olmayacak. Daha kompleks test süreçlerinde, ürün/hizmetinizde yaptığınız değişikliklerde veya dönemsel kampanyalarınızda analitik verileri organizasyonel süreçlerinize entegre ederken kullanacağınız önemli tekniklerden birisi de Cohort Analizi olmalıdır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et